burger monger coupons safety harbor michaels coupons november 25 2012 restasis online coupons send a 50th birthday gift cole and mason derwent gift set mis pueblos coupons

9. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi 9. Dönemini 2016-2018 yılları arasında, şehirlerimizin gitgide bize yabancılaştırıldığı, sokaklardan ve meydanlardan çekilmemize yönelik koşulların dayatıldığı, birçok muhalefet ve iletişim kanalının kapatıldığı, yurttaşlarımızın kendi ülkelerinde sürgün, yabancı hale getirildikleri zor bir dönemde geçirdik. Emekten yana ve emekle kurulacak bir güzel ülke hayalimizi gerçekleştirme noktasında kentlerimize sahip çıkmanın büyük katkısı olacağına dair inancımızla üstlendiğimiz sorumluluğumuzu dayatılan tüm zor koşullara rağmen yerine getirmeye çalıştık.

Bu iki yıl, önceki yıllarda çok daha yoğun bir biçimde bizi kentlerimize ve ülkemize bağlayan, değerli olan, iyi olan, doğru olan ne varsa parça parça yitirildiği hissinin ayyuka çıktığı bir dönem oldu. Yanlış kurgulanmış iktidar ilişkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal koşullarında çalışma dönemimizin önemli bir kısmını geçirdik. Bu koşullar içinde yaşamaya, mücadele etmeye çabaladık. AKP iktidarının ve sermayesinin sürekliliği adına yaratılan bu ortamda, baskının ve zorun türlü türlü biçimlerde dayatıldığı bu karanlık tablonun mutlak, değiştirilemez olduğu düşüncesi karşısında durarak, umutla mücadele ettik. Mücadelemiz bilimin ışığında, emeğin ve kamusal olanın yanında, doğanın, tarihin, kamusal değerlerin korunması ve sağlıklı, yaşanabilir ve güvenli bir çevrede barış içinde yaşama hakkının sağlanabilmesi temelindeydi.

Bunlarla birlikte mücadelemiz;

– Güç ilişkilerini besleyen rant politikalarına karşıydı.

– Mekân üzerinde giderek artan tahakküme karşıydı.

– Anayasayı, hukuku katledenlere karşıydı.

– Toplumsal eşitsizlikleri, mekânsal çelişkileri derinleştiren kamu politikalarına karşıydı.

– Yaşadığımız, sahip çıktığımız her mekânı terörize eden iktidar yarışına karşıydı.

– Doğanın, kamusallıkların talanına karşıydı.

– Belleklerimizde yer edinenleri silip yerine koymaya çalıştıkları gericiliğe karşıydı.

– Bilimi, tekniği, mesleğimizi ayaklar altına alanlara karşıydı.

– Emekçi halkımızı günbegün sömürerek servetini katlayan para babalarına karşıydı.

9. Dönem Yönetim Kurulu ve emekçileri olarak cehaletin ve kötülüğün karşısına en önce akıl ile bilgi ile çıktık. Bilimin ve meslek etiğinin doğru, ilerici hattından şaşmadan yürüdüğümüz yolda beraber tartışmanın, hayal kurmanın, üretmenin her yolunu zorladık. Üretkenliğimizi devam ettirebileceğimiz zemini oluşturan kamusal mekânlarımıza, gelecek hayallerimizi besleyen ortak kültürel değerlerimize, nefesimize güç verecek olan doğal alanlarımıza sahip çıktık. Sahip çıkmakla yükümlü olanlara görevlerini hatırlattık, hatırlamamakta ısrarcı olanlara karşı hukuki mücadele verdik. Hukuku tanımayanların karşısında sokağa çıktık. Onurlu yaşam mücadelesi veren herkes ile omuz omuza olma çağrısında bulunduk.

Bizler kamucu, toplumcu, ilerici ve halka karşı sorumluluğu olan şehir plancıları olarak .zgürlük ve eşitlik için yürütülen mücadelenin bir ucundan sıkıca tutarak; emekçinin, kadının, gencin, çocuğun yaşam koşullarını iyileştirecek hattı örmeye çabaladık.

Bu çaba adına en önce mesleğimize sahip çıktık. Mesleğin gelişiminin ve saygınlığının artmasının tüm topluma sağlayacağı faydaya olan inancımızla hareket ettik. Gelişimi ve saygınlığı arttıracak her türlü iletişim kanallarını zorladık; planlama öğrencileriyle yan yana olduk, gitgide daralan kamu sektöründe mesleğin önünü açmak için çabaladık, ücretli çalışan ve işsiz meslektaşlarımızla dayanıştık.

Kent menşeili mücadelelerin öneminin bilincinde olarak; mesleğimize, bilime, emeğe, doğaya, tarihe, kısacası yaşama dair sevgiyle, umutla, üretmenin gücü ile çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Çalışma Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Rapor

10. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

Sonraki Rapor

8. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.