lifetouch coupon january 2016 nervcellernas uppgift refunding paypal gift do-do chesteze discontinued

10. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

TMMOB Şehir Plancıları Ankara Şubesi 10. Dönemini 2018-2020 yılları arasında ekonomik krizin, işsizliğin ve yoksulluğun derinleştiği, kentlerimizin neo-liberal politikalar ekseninde talan edildiği ve planlamanın kente yönelik yolsuzlukları meşrulaştırma aracı olarak kullanıldığının ayyuka çıktığı bir süreçte geçirdik. Diğer taraftan dönem içerisinde gerçekleşen yerel seçimler etkisi ile geçen bir sürecin sonunda Ankara da dahil olmak üzere bazı kemikleşmiş belediye yönetimi kadrolarının değiştiği fakat seçim sonuçlarına rağmen özellikle doğu ve güneydoğu yerel yönetimlerinde seçilmiş yöneticilerin görevden uzaklaştırılarak kayyum atandığı bir dönem yaşadık.

İktidara muhalif olanın hedef gösterildiği, insan hakları ve hukuk kurallarının hiçe sayıldığı, mesleki etik ilkelerinin sistematik olarak çiğnendiği bu karamsar dönemde halk için şehirciliği, emeği, barışı, demokrasiyi, bilimselliği ve dayanışmayı benimsedik. Özgürce bir arada yaşayabileceğimiz bir geleceğin mekanlarını düşlemekten vazgeçmeyerek, umutsuzluğa karşı birlikte mücadele etmeyi ve üretmeyi amaçladık.

  1. Dönem Yönetim Kurulu ve oda emekçileri olarak,
  • Mesleki etik ilkelerimizi ve kamu yararını savunmayı,
  • Kente karşı işlenen suçları ve yolsuzlukları açığa çıkararak hukuksal mücadeleyi sürdürmeyi,
  • Kente yönelik plan, proje ve mevzuatı izlemeyi ve yorumlamayı,
  • Kamuoyunu doğru bilgilendirerek tarihe not düşmeyi,
  • Meslektaşlarımızla bir araya gelmeyi, dayanışmayı ve çoğalmayı,
  • Birlikte üretme, öğrenme ve tartışmaya dayalı diyalog ortamlarını geliştirmeyi,
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sunmayı

hedefledik.

Meslek alanımıza sahip çıkarken, sözümüzü cesurca söyledik, bilgimizi çoğaltmaya ve yaygınlaştırmaya çalıştık. Kentimizi ve meslek alanımızı odak alan bir dizi çalışma yürüttük. Ülke gündemine oturan, kentlere ihanet eden, yaşam alanlarımızı parsel parsel satan iktidarın ortaya çıkardığı “İmar Affı” mevzuatını ele alarak, mesleğimizin ve hukukun temelini yerle bir eden bu mevzuatın afet riski altındaki kentlerimizi nasıl talan etmeye yönelik olduğunu açıkladık.

Yerel yönetimlerin, tek adama dayalı olmayan, kente ve kentlilere kamu yararı kapsamında hizmet sunmakla yükümlü olan idari örgütlenmeler olduğunu savunarak, Ankara’da kentsel ve toplumsal alanda yaşadığımız güncel problemleri tespit etmek ve bu problemlere yönelik taleplerimizi birlikte oluşturmak için uzmanlar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, mahalle örgütlenmeleri, meslektaşlarımız ve katkı sunmak isteyen tüm katılımcılar ile “Yerel Yönetimler ve Ankara Çalıştayları” düzenledik.

Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinde öğrenci arkadaşlarımızla bir araya gelmeye devam ettik, Ankara’yı bir de bizden dinlesinler istedik ve “Ankara’ya Hoşgeldin Öğrenci Arkadaşım” kent merkezi turları organize ettik. Geçmişin devrimci bir oluşumu olan köy enstitülerini yakından görmek için Hasanoğlan Köy Enstitüsünü ziyaret ettik. Değerli şehircilik hocalarımızı anarak, Raci Bademli Hocamızı anmak için biraraya geldik. Güncel mesleki tartışmaları yürütmek, kitapları birlikte yorumlamak ve film izlemek amacıyla sosyal etkinlikler düzenledik.

TMMOB Şehir Plancıları Odasının 50. Yılını birlikte kutladık. 2019 yılında “8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 43. Kolokyumu”nun sekretaryasını yürüttük. 10 Ekim Ankara Garı Katliamında hayatını kaybetmiş ve hayatta kalanların anısını onurlandırmayı amaçlayan TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 Ekim Derneği tarafından düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi Anıt Meydanı Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması”nın sekreteryasında yer aldık.

Yıl sonu sergilerimizi çeşitli atölyeler yöntemiyle düzenledik, “Bilinmeyen Ulus” ve “Yarım Kalan Yenişehir” sergilerimiz için farklı disiplinlerdeki 90’ı aşkın arkadaşımızla birlikte kentin kalbi olan  merkezleri düşledik, tartıştık, birlikte ürettik ve çoğaldık. “Yarım Kalan Yenişehir” sergimizi gelecek dönemde sergileyecek olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz.

  1. Dönem Yönetim Kurulu ve emekçileri olarak kötülüğün, sömürünün, yalanın ve talanın karşısında olan mücadelemizi bilime, kamu yararına ve meslek etiğine dayandırarak gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmaları, basın açıklamalarını, raporları, etkinlikleri, yayın çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Kente ve kentliye yönelik yürütülen çalışmaları takip etmeye, sözümüzü duyurmaya, meslek alanımıza sahip çıkmaya, umut ile dayanışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

Çalışma raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

10. Dönem Yönetim Kurulu

Önceki Rapor

7. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

Sonraki Rapor

9. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.