a grain of sand coupon no money valentines gift ideas zuccarelli pizza coupons cold steel uk coupon code

ULUS 100. YIL ÇARŞISI YIKILMASIN!

Ulus 100. Yıl Çarşısı, 1960`ların modern mimarlık yaklaşımının nitelikli bir örneğidir. Yerleştiği köşe parselde kentin en önemli iki caddesi olan Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi`ne alçak bloklarla sınır çizmekte; yüksek bloğu geriye çekilerek Ulus Meydanı`na karşı duyarlı bir yaklaşım sergilemektedir. Özgün tasarımında zemin katta sağlanan açıklıklarda ve alçak blokların terasında meydanın karakterini güçlendirecek şekilde kamusal ortak kullanım alanları tasarlanmıştır.

Ölçeği ile Ulus Meydanı`na uyumlu bir şekilde yerleşmekte ve hem meydanın hem de heykelin algısını güçlendirerek kentsel mekânın tanımlamasına katkı sağlamaktadır. Dükkanları, ofisleri, tiyatrosu ve terasları ile meydanı canlı tutacak bir program altyapısına sahiptir. Kent merkezindeki konumu ve işleviyle Ankara`nın kamu yaşantısında önemli bir yer edinmiştir.

Kent belleğinde yer eden böylesi bir yapının yıkım kararı, son dönemde Ulus için yeni kültür merkezleri projeleri ve yarışmaları düzenleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ele alınmalıdır. Tarihi kent merkezinin korunmasına ve geliştirilmesine yönelik kararların kapsamlı bir planlama neticesinde alınması Başkent açısından büyük önem taşımaktadır.

Ulus 100. Yıl Çarşısı, özgün mimari ve kentsel değerlerini dikkate alan bir restorasyon projesi hazırlanarak korunmalıdır.

100. Yıl Çarşısı`nın yık-yap sürecine karşı bir duruş sergilenerek korunması, Cumhuriyet`in başkenti Ankara`nın sahip olduğu modern mirasın değerini bir kez daha vurgulayacak, Ulus`un modern dönem dahil tüm tarihi katmanlarıyla birlikte geleceğe taşınmasını sağlayacaktır.

ÇEKÜL VAKFI Ankara Temsilciliği

DOCOMOMO Türkiye Çalışma Grubu

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi

Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği (KORDER)

Mimarlar Derneği 1927

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Türk Serbest Mimarlar Derneği

Önceki Açıklama

Ulus’ta Değişmeyenler: Plansızlık, Niteliksizlik, Yıkım ve Israr! 100. Yıl Çarşısı Yıkılamaz!

Sonraki Açıklama

Bilirkişiler: “Atatürk Kültür Merkezi’nde Millet Bahçesi Şehircilik İlkeleri, Planlama Esasları, Kamu Yararı ve Mevzuata Uygun Değil!”

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.