ericdress coupon code shooting gift ideas uk busy bee gift shop wimberley tx raise app gift card dunkin donuts iced latte coupons

TMMOB ŞPO HABER BÜLTENİ KADIN ÖZEL EKİ 7 ODAMIZ İSTANBUL ŞUBESİ SEKRETERYASINDA YAYINA HAZIRLANIYOR

TMMOB ŞPO HABER BÜLTENİ KADIN ÖZEL EKİ 7

 “OLAĞAN OLAĞANÜSTÜ HALİMİZ”

 

KONUSUYLA KADINLARIN KENTTE DEĞİŞMEYEN OLAĞANÜSTÜ YAŞAMINI TARTIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Sevgili Kadın Üyelerimiz ve Kadın Öğrenciler,

ŞPO`nun tüm kadın üyelerinin doğal üyesi oldukları TMMOB Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonu ilk toplantısını Ankara`da küçük bir grup kadınla bundan tam dört yıl önce yaptı. Geçen sürede büyüyen birlikteliğimiz sayesinde son ŞPO Genel Kurulu`nda toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısının Odamızın işleyiş sürecinde benimsenmesi ve yerleştirilmesiyle ilgili kararlar alınmasını sağladık, bunların uygulamaya geçmesi için çalışıyoruz ve ŞPO Haber Bülteni Kadın Özel Eki`nin 7`inci sayısı için yola çıktık.

İlki Genel Merkez, ikincisi Ankara Şube, üçüncüsü İzmir Şube, dördüncüsü Bursa Şube beşincisi Diyarbakır Şube, altıncısı ise farklı şubelerin kolektif çabalarıyla “Kadın, Kent ve Sınırlar” temasında işlenmiş özel ekimizin son sayısında, kadınların “olağanlaşmış, olağanüstü hali”ni İstanbul Şube Kadın ve LGBTİ komisyonu sekretaryasıyla tartışmayı benimsedik. Sizler de ŞPO Haber Bülteni Kadın Özel Eki`nin 7`inci sayısında sekreteryamızın bir parçası olmak istiyorsanız aşağıdaki e-posta adresine yazabilirsiniz.

 8 Mart 2017 tarihine yetiştirmeyi planladığımız Kadın Özel Eki`nin dosya konusunu şube komisyon sekretaryamızın çalışmaları ve TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu seminerleri[1] ışığında belirledik. Bu temayla, 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL koşullarında derinleşen ve fakat  “kapitalizm ve ataerkinin mutsuz evliliği”nin kadının yaşamında çoktandır “olağanlaştırdığı” toplumsal adaletsizlikleri, kadınların kentsel mekân deneyimleri üzerinden resmetmeyi hedefliyoruz.

Açık ki kadınların “olağan” kabul edilmiş toplumsal rolleri bağlamında (ev-iş-kent/üretim ve/veya yeniden üretim alanlarında) şekillenen zorunlu günlük yaşam pratikleri, mekânı biçimlendirme olanaklarımıza ket vuruyor. Bir anlamda da aslında mekân bu olağanlaşmanın zemini ve en belirgin veçhesi haline geliyor. Başta OHAL süreciyle gündeme gelen yasaklar, KHK`lar ve yasa taslakları yoluyla; kapatılan kadın derneklerini, medya kanallarını, kayyum yoluyla hedef alınan kadının temsiliyet mekanizmalarını, işten atılan meslektaşlarımızın deneyimlerini, kadının kendi yaşamını ve kaderini tayin etme hakkına ve bedenine yönelik saldırıları, yükselen savaş ve kentsel kırım girişimleriyle yerinden edilen kadınların yanında, her şeye rağmen barışı ve yaşamı tüm olanaklarıyla savunan kadınları, OHAL öncesi ve sonrası koşulları bir arada ele alarak yeniden konu etmeyi hedefliyoruz. Umuyoruz bu bağlamda ele alacağımız tema, kadının OHAL koşullarında derinleşen “olağan” kent yaşamına ilişkin tartışmalara katkı sunarken ŞPO Haber Bülteni Kadın Özel Eki`nin 7`inci sayısının içeriğini de zenginleştirecek.

 Bu amaçla;

 1.   Olağanüstü halde “yaşamı savunmak”

2.   Yaşamı savunan kadınların hikayeleri

3.   Kadın emeği / üretim ve yeniden üretim mekânı olarak kent

4.   Kadın ve temsiliyet: Yerel yönetimlerde kadın

5.   Plancı kadınların olağan olağanüstü hali

6.   Kadın ve özyönetim: Kadının kendi yaşamını ve kaderini tayin hakkı

7.   Kadın ve yerinden edilme

8.   Kadın ve kent temalı film, kitap vb. inceleme

 Başlıkları ve yukarıda açıkladığımız temayla ilgili olduğunu düşündüğünüz her türlü görsel, söz, deneyim/anı paylaşımınızı ve dosya konusuna ilişkin çalışmalarınızı 24 Şubat 2017 gününe kadar aşağıda yer alan çalışma grubuna ait e-posta adresine göndermenizi rica ederiz.

 Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

 TMMOB ŞPO İstanbul Şubesi
Kadın ve LGBTİ Komisyonu

 İletişim:

ŞPO Haber Bülteni Kadın Özel Eki 7 Çalışma Grubu

e-posta: spokadinbulten7@gmail.com

Not:

1- Yazılarınız 5000 karakteri (boşluksuz) geçmemeli, görseller yüksek çözünürlükte olmalıdır.

2- Geçmiş Kadın Özel Eklerini aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

 http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/f66369c31738c25_ek.pdf (1.sayı)

http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/5b3155c97c5baa0_ek.pdf (2.sayı)

http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/d0a667c62ba34e7_ek.pdf (3.sayı)

http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/756ca16bf53b9eb_ek.pdf (4.sayı)

http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/51737ed02006a82_ek.pdf (5.sayı)

http://www.spo.org.tr/resimler/ekler/1d075714b4dd629_ek.pdf (6.sayı)

3- Haberleştiğimiz, paylaştığımız ve tartışmalarımızı yürüttüğümüz e-posta grubuna katılmak istiyorsanız TMMOB_spo_kadinkomisyonu@googlegroups.com adresine mesaj atabilirsiniz.


Önceki Haber

Odamız, ESRI Türkiye ile GIS Eğitimi Vermek Üzere Protokol İmzalıyor

Sonraki Haber

Online Mesleki Denetim Uygulaması Rehberi Güncellendi

Son Oda Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.