25 anniversary gift for couple snow bunny gifts send a cheer up gift uk fort leonard wood museum gift shop india clay oven sf coupon ozwood giftware pty ltd

AOÇ’YE VE ODTÜ’YE YOL YAPARKEN MAHKEME KARARLARINDAN BAHSEDEN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ 8. KEZ ALINAN İPTAL KARARINI UYGULAMAYA DAVET EDİYORUZ!

Ankara`da kente karşı işlenen suçlardan biri olan Demirkafes/YDA Center planları Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından 8. kez iptal edildi!

Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde kalan alan, önce Gazi Üniversitesi’ne tahsis edileceği bildirilmiş, daha sonra Melih Gökçek tarafından imtiyazlı imar hakları ile donatılarak YDA grubuna devredilmiştir. Meslek örgütleri tarafından açılan davalar sonucunda 2005 yılından beri yapımı durdurulmuş olan yapı, tüm mahkeme kararlarına rağmen 2013 yılında yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. 2018 yılına kadar söz konusu imar planlarına yönelik açtığımız davalar sonucunda mahkeme tarafından iptal kararları verilmiş, ancak yapımı sürdürülmüştür.

Tüm mahkeme kararlarına rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 kere onaylanan ve iptal edilen söz konusu planlarla ilgili, mahkeme kararlarının uygulanması şöyle dursun; Gökçek mirasına sahip çıkılmış ve birebir aynı planlar 12.10.2020 tarih ve 1347 ve 1348 sayılı kararlarla yeniden onaylanmıştır.

Kangrene dönüşmüş ve yolsuzluklara konu olmuş birçok başlık, Mansur Yavaş yönetimi tarafından tekrar gündeme getirilmekte ve uygulanmaktadır. Başkentin uzun vadeli arazi spekülasyonuna maruz kalan bu alan için mükerrer onaylanmış 8. plan değişikliği 2021 yılı başlarında Odamız tarafından yargıya taşınmıştır. Bahse konu alanlarda yaşanan son gelişmelerin net bir şekilde anlaşılabilmesi için aşağıda yer alan soruların hiçbir tereddüte yer bırakmadan muhatapları tarafından açıklanması gerekmektedir:

  • “Demirkafes” (bugünkü adıyla YDA Center) alanında onaylanan imar planlarının Mahkeme Kararları ile defalarca hukuka, bilime ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu kesinleşmişken, Ankara Büyükşehir Belediyesi mükerrer plan kararlarını neden ısrarla onaylamaktadır?
  • Bu gündem başkanlık imzası ile mi meclise gelmiştir? Mansur Yavaş neden meclis kararında veto hakkını kullanmamıştır, neden sorumluluk almamıştır?
  • Yargı kararlarına karşı olarak mükerrer plan kararlarını onaylayan meclis üyeleri geçmiş dönemin suçlarına ortak olduğunun farkında mıdır?
  • Demirkafes alanı ile ilgili geçmişte yapılan ihale süreçlerine ilişkin her türlü bilgi ve belge kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
  • ABB yönetimi söz konusu ihaleye ilişkin herhangi bir soruşturma açmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?
  • ABB ne zaman kamu zararının ve hukuksuzluğun inşası olan Demirkafesi mühürleyecektir?
  • ABB söz konusu kent suçundan kaynaklı oluşan kamu zararının sorumlularından tazmin edilmesini sağlayacak mıdır?

Yerel müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kamuya hizmet sunmakla görevli olan yerel yönetimlerin, hukukun, bilimin ve şehircilik ilkelerinin yanında yer alması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz. Kente karşı işlenen tüm suçların takipçisi olmaya devam edeceğimizi ve mücadelemizi sürdüreceğimizi  kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi


Önceki Açıklama

Mahkeme, Dikmen Vadisi Son Etapta Hukuksuz Planlara Yine Dur Dedi!

Sonraki Açıklama

Ankara Büyükşehir’de İhaleler Canlı Olarak Yayınlansa da Yol Projeleri Gökçek’in

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.