discontinuous functions graphs christmas gift exchange games for large families advance auto parts coupon in store printable 2015 discontinuous theory of matter definition mortgage approval gift

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DE İHALELER CANLI OLARAK YAYINLANSA DA YOL PROJELERİ GÖKÇEK’İN

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Meslek Odaları olarak iptal ettirdiğimiz ve yürütmesini durdurduğumuz rant projelerine hizmet götürmek ya da yeni rant alanları üretmek için “trafik hafifletme” gerekçesiyle onlarca yol, katlı ve köprülü kavşak projesini uygulamaktadır. Gökçek döneminde planlanan Atatürk Orman Çiftliği`ni bölen yol, Ankara Büyükşehir Belediyesinde Mansur Yavaş döneminde Ankaralıların gözünün içine baka baka yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir`de ihaleler canlı yayınlansa da, ihaleye çıkan yollar Gökçek döneminin yollarıdır.

Bu yollar Gökçek ve rant çevrelerinin projeleridir.

2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı planlardan sonra; 2017 yılında bir gecede ODTÜ Ormanları`na girip hektarlarca ağacı katleden Gökçek yönetimi, meslek odalarının açtığı davalar sonucu durdurulmuştur. İtirazlar sonucunda kararları bölge idare Mahkemesinde bozulmuş ve Meslek Odaları olarak Danıştay`da temyiz edilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ`yü bölerek İncek, Kızılcaşar, Taşpınar rant alanlarından geçen “Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı” ihalesi ile Eskişehir Yolu ve Ankara-Niğde Otoyolunu birbirine bağlayan 11,8 kilometrelik yol yapımı ihalesine çıkmıştır. İhale sonucu yol yapımı 25.08.2021 tarihinde yine trafik hafifletme gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmıştır.

Bu yol ihale süreciyle, Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankara`nın geleceğine yönelik bir vizyonu ve bütüncül bir planı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu sebeple defalarca kez mahkemeye taşınmış rant projelerine başvurulmakta, günübirlik kararlarla büyük kamu kaynakları israf edilmekte, toprak ve ekolojik bütünlük ise geri dönüşü olmayacak şekilde yok edilmektedir.

ODTÜ Ormanını bölen yol olarak hatırladığımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin iş makineleriyle ODTÜ arazisine girerek, bir gecede büyük tahribatlar yarattığı proje, sadece orman alanını yok etmekle kalmamakta aynı zamanda Ankara`nın batı ve güneybatı koridorları üzerinde, onlarca davamızın bulunduğu rant projelerini de ödüllendirmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi halihazırda Gökçek döneminde yargıya taşıdığımız ve iptal ettirdiğimiz yüzlerce imar planını savunmaya devam etmekte ya da hiçbir değişiklik yapmadan yeniden onaylamaktadır. Mahkeme süreçleri devam eden projeleri ise, hukuki süreçlere sığınarak, rant projelerini tamamlamayı asli görevi olarak görmektedir. Atatürk Orman Çiftliği`nden geçirilen yol ve ODTÜ`yü bölen yol son örnekleridir. Ankara Büyükşehir Belediyesi mahkemeye kararlarını uygulamak istiyor ise;

• İptal edilen Çevre Düzeni Planını mahkeme kararları doğrultusunda acilen hazırlamalıdır!

• Kent suçu olduğu 7 kez tescillenen Demir Kafes alanındaki YDA Center gibi kent suçlarını durdurmalıdır.

• Ankara`da kamu yararını parsel bazlı popülist yarışmalarla değil, bütüncül planlama çalışmalarıyla tesis etmelidir!

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin tamamlamaya çalıştığı bu yol ODTÜ Ormanını yok etmek, yolun batısında kalacak olan 94 hektarlık orman alanını rant çevrelerinin kucağına atmak, yol için kesilen 24 hektarlık orman alanının da üzerine asfalt dökmek demektir. Bu yolların inşası, yönetim değişse de Ankara`da bugün hala aynı siyaset ve rant çevrelerinin iktidarda olduğunu göstermektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin eski yönetimine de yeni yönetimine de söylediğimiz şeyler değişmemiştir:

• Bu yolların ranttan başka hiçbir açıklaması yoktur.

• Bu yol herhangi bir üst ölçekli planda yer almamaktadır. 

• Bu yolun yapımı hiçbir bilimsel ve hukuki gerekçeye dayanmamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin açıklamalarında sürekli olarak kullandığı katılımcılık vurgusunun ise sözde kalan bir algı olduğu da açıktır. İhale açıklanana kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir Meslek Odasına bu yollarla ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir. Sonrasında dahi meslek örgütleriyle herhangi bir görüşme talebinde bulunulmamış, ihaleyi iptal etmemelerine rağmen “ortak akıl” söylemi ile devam etmektedir.

TMMOB`nin 70 yıla yaklaşan mücadele geleneği nettir. Yönetimde kim olursa olsun, kişiye değil yaptıklarına bakarak, bilimsel planlama ilkelerinden uzak, yanlış kentleşme politikalarına karşı her dönemde sözünü ve eylemini sakınmamıştır, sakınmayacaktır. Gökçek`in ODTÜ`yü bölen, rant alanlarını ve sermaye çevrelerinin projelerini ödüllendiren bu yol, rantın yoludur. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak, bu rant yolunun ihalesinin iptalini yargıya taşıdığımızı, Başkent Ankara`nın kamu yararı esaslı, katılımcı, doğru kentleşme politikaları ile gelişmesi için mücadeleye devam edeceğimizi, rant çevrelerine, onlara yol açanlara ve kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.


TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

AOÇ’ye ve ODTÜ’ye Yol Yaparken Mahkeme Kararlarından Bahseden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni 8. Kez Alınan İptal Kararını Uygulamaya Davet Ediyoruz!

Sonraki Açıklama

Belleğimize Bir Darbe Daha: Güvenpark’ta Her Adım Risk! Güvenpark Yok Ediliyor!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.