VOL 2: KRİZİN FATURASI HALKA KESİLMESİN, KAMU KAYNAKLARINI FUTBOL TAKIMLARINA HARCAYAN “YEREL YÖNETİCİLER” YARGILANSIN

Ankara Büyükşehir Belediyesinin her geçen gün daha da yozlaşan kent yönetim anlayışının farklı boyutları, siyasiler arasında zaman zaman yaşanan polemiklerle gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesinin atanmış başkanı Mustafa Tuna ve eski başkanı Melih Gökçek arasında geçtiğimiz hafta başlayan bir tartışma, bazı belediye gelirlerinin aktarıldığı mecraları sorgulamamıza sebebiyet vermiştir. Mustafa Tuna, belediyenin hafriyat gelirinin kendi başkanlığı dönemi öncesinde aylık 30 bin lira iken, belediyeyi devraldıktan sonra ortalama 15 milyon TL’ye çıktığını kamuoyuyla paylaşmıştır. Melih Gökçek’in Twitter üzerinde yaptığı açıklamaların sonucunda, halkın cebinden çıkan 2 milyar lirayı Ankapark’ta oyuncak yığınlarına harcayan belediyenin, bu sefer de 15 milyon liralık aylık gelir getiren temel bir belediye hizmetinin Osmanlıspora aktardığı ortaya çıkmıştır. Gökçek’in açıklamalarından ise, aktarılan bu paraların tek bir yabancı futbolcunun bir yıllık ücretinin ödenmesi için kullandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Söz konusu paranın Osmanlıspora destek adı altında Belediye kasasından çıkması bir yandan Ankaralıların ihtiyacı olan hizmetlerin aksamasına neden olurken, tek bir futbol takımına böylesi bir destek sağlamaya gerek olup olmadığı, sorgulanması gereken bir hadise olarak gündeme gelmiştir.

Ankara, başkent olarak Cumhuriyetin ortaya koyduğu çeşitli spor dallarının geliştirilmesi politikasının vitrini konumunda olmuş bir kenttir. Ankara’da binicilik, atletizim, jimnastik ve futbol gibi farklı spor dallarını içinde barındıran spor kulüpleri kurulmuştur. Ankaraspor ise benzer şekilde birçok branşı barındıran ve 1978 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan bir spor kulübüdür. Bu, hem kent kimliğine, hem de insan sağlığına katkı açısından kuşkusuz desteklenmesi gereken bir belediye faaliyetidir. Ancak, Ankaraspor kulübünde yaşanan bir dizi ayrışma ve yıpranma süreci sonucunda 2005 yılında kulüp yönetiminin aldığı karar sonucunda futbol branşı Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinden çıkartılarak Ankaraspor A.Ş. adı ile özelleştirilmiş ve 2014 yılında da Osmanlıspor adını almıştır. Melih Gökçek’in ise Ankaranın futbolda şampiyon çıkaramamış bir başkent olmasını dert edinmesi ile birlikte Ankara futbolunun Melih Gökçek ile imtihanı başlamıştır. Osmanlıspora belediye bütçesinden ciddi kaynak aktarımları sağlanmaktadır. Bu noktada kulübün kurucu başkanının Melih Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek olduğunu ve şu anda da Melih Gökçek’in Osmanlısporun onursal başkanı olduğunu hatırlatmak isteriz. Ankara ile özdeşleşmiş diğer futbol kulüpleri ise tüm imkanların Osmanlıspora seferber edilmesiyle birlikte mekan sıkıntıları yaşayarak ve maddi açıdan sarsıntılı bir biçimde faaliyetlerine devam etmeye çalışmaktadır. Bugün gelinen noktada 15 milyon gelir getiren bir işin ihalesinin Osmanlıspora verilmiş olması Belediyede spora destek adı altında bir soygun düzeninin kurulduğunu göstermektedir.

Halef selef arasında yaşanan bu tartışma, spora destek kisvesi altında göstermelik ve popülist politikalar ile kamu kaynaklarının bir takım çevrelere aktarıldığını gözler önüne sermektedir. Bütün spor dallarının gelişmesini sağlayacak altyapı yatırımları yerine merkezi ve yerel yönetimler, ülkenin her yerinde benzer popülist yaklaşımları ortaya koymaya devam etmektedir. Ülkenin hemen hemen her şehrinin kent merkezlerinde yıllarca çeşitli spor aktivitelerine hizmet etmiş olan stadyumlar ve spor alanları hazır birer boş arazi gibi görülerek yıkılıp, yerlerine AVM ve lüks konut projeleri geliştirilirken, yeni stadyumlar yalnızca futbol karşılaşmalarına hizmet edecek şekilde şehir dışında yeniden inşa edilmekte ve yeni rant alanları yaratılmaktadır. Kapsamlı bir program dahilinde gerçekleştirilmesi gereken spor yatırımları, söz konusu projeler ile yalnızca futbolu ve rantı odağına alarak gelir getirici amaçlar için gerçekleştirilirken, kentlerimiz de kamusal ve mekansal değerlerini bir bir yitirmektedir.

Ayrıca hatırlatmak isteriz ki daha önce AKP’nin eski hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın “Ankara parsel parsel satılmıştır” şeklindeki sözleri tüm Türkiye tarafından şaşkınlık içerisinde izlenirken, ilerleyen zamanlarda konunun üstü örtbas edilmiş, Arınç “AKP’yi yıpratmamak adına” Ankara Büyükşehir Belediyesinde işlenen yolsuzluklara ilişkin daha fazla konuşmaktan kaçınmıştı. Bugün de benzer şekilde hafriyat tartışması sonucunda “partiye zarar vermemek” adına Melih Gökçek bildikleri hakkında susmayı Mustafa Tuna da “hafriyat gelirleri dönem dönem artış – azalış gösterebilir. Yıldan yıla da farklılık gösterebilir. Bu rakamlar Melih Bey’in de belirttiği gibi değişkendir” diyerek olayı tatlıya bağlamayı tercih etmiştir.

Toplumumuz, ekonomik kriz nedeniyle günden güne yoksullaşırken Ankara’da talan çarkı durmaksızın dönmekte AKP’ye zeval gelmemesi adına bilinenler konuşulmamaya, hiçbir denetim mekanizması işletilmeksizin halkın parası ihtiyaç dahilinde olmayan harcama kalemlerine gitmektedir.

Ülke yöneticilerinin hukuksuz saraylarda yaşadığı, yerel yöneticilerin iki milyar liralık bir oyuncak yığını olan Ankapark’ı ‘orası benim siyasi tercihim, kişisel zevkimdir’ ifadeleriyle savunduğu, belediyeye 15 milyon lira aylık gelir getiren temel bir belediye hizmetinin yabancı bir futbolcunun yıllık ücretini ödemek için kullanıldığı ve bütün bu savurganlığın utanmazca dile getirildiği bu günlerde, kamu kurumlarının tüm harcamalarının derhal denetlenmesi ve bu soygun düzenine bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Ankara’nın başkent oluşunun 95. yılı kutlu olsun

Sonraki Açıklama

Krizin Faturası Halka Kesilmesin, Kamu Kaynaklarını Oyuncak Yığınlarına Harcayanlar Yargılansın

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017