great gifts for your loved one gag gifts for him and her free gift giveaway ideas chrono tales gift pack codes 2015

ULUS TARİHİ KENT MERKEZİNDE TARİHİ, KÜLTÜREL VE İNSANİ DEĞERLER YOK EDİLMEKTEDİR!

Ankara`nın ve Ulus`un binlerce yıllık tarihi, çeyrek asırlık AKP hükümetinin rant politikalarının kurbanı olmaktadır. Ulus`un, farklı dönemlerde ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izleri ve çok kültürlü yapısı, bölgede girişilen her inşaat faaliyetinde kendini tekrar göstermektedir.

Kültür varlıklarına “çanak çömlek” muamelesi yapan, tarihsel ve kültürel izleri sadece ‘inşaata engel` olarak tanımlayan AKP iktidarı ve Melih Gökçek`in Ulus`ta açtığı yaralara bir yenisi daha eklenmiştir. Gökçek`in bir gecede yıktığı İller Bankası Binasının yeniden yapılması(!) amacıyla ayrılan alanda, geçici işyerleri yapmak için Şubat ayında başlatılan kazıda, insan kemikleri çıkmıştır. Bölgede olaya tanık olan esnaflar tarafından kemiklerin hızlıca torbalarla götürüldüğü, kalan kısımlarda hızlıca beton dökme faaliyetine geçildiği belirtilmiştir.

Ulus`ta kültür varlıklarına karşı işlenen bu kıyım barbarlıktır!

İnşaatın yapıldığı yerde Ermeni ve Katolik mezarlığı başta olmak üzere, Ulus`un çok kültürlü yapısını gösteren çeşitli izler bulunmaktadır. Ulus`ta yapılacak herhangi bir kazı sırasında eski bir mezarlığın çıkması veya tarihi esere rastlanılması zaten “beklenmeyen” bir durum değildir. Yapılacak basit bir parsel sorgusunda dahi alan ve çevresinin hala “Kargir İki Hamam, Dükkan, Değirmen, Hane, Kilise, Mekteb vb.” olarak göründüğü, Ulus`un kültür varlıkları zenginliği anlamında bilimsel hassasiyetle ele alınması gereken bir bölge olduğu bilinmektedir. Bunlara rağmen alan demir ve betonla hızlıca kapatılmıştır. Alanda 11.03.2021 tarihinde ise inşaat faaliyetlerine devam edildiği tarafımızca tespit edilmiştir. İnşaat çalışmasına ve projeye yönelik zorunlu olan tabela veya bilgilendirmeye de rastlanmamıştır.

Üstelik söz konusu geçici işyerleri, bölge esnafını işyerlerinden kovmak için yapılmaktadır!

Alanda planlanan geçici/konteyner işyerleri, 21.04.2020 tarihinde TOKİ tarafından alınan acele kamulaştırma kararı sonucu, İtfaiye bölgesi esnafının kendi iş yerlerini zorla boşaltmaları için yapılmaktadır.

Özetle, kamu kaynaklarıyla satın alınıp, kamu kaynaklarıyla inşa edilecek olan yeni ticaret bölgesini daha sonra birilerine peşkeş çekmek amacıyla alınmış olan acele kamulaştırma kararı sonrası, iş yerlerine el konulan insanlar tarihi, kültürel ve insani değerlerin yok edildiği bir bölgedeki geçici iş yerlerine taşınmaya çalışılmaktadır. Acele kamulaştırma kararının iptaline yönelik bölge esnafı ve Meslek Odalarımızın açtığı davalar sürmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ bu suçun sahibidir. Ancak Ulus`u yıllardır plansız bırakarak, tüm bunların gerçekleşmesine yol açan, Ulus`taki görev ve sorumluluğunu ihmal eden yerel yönetimler de bu suça ortaktır.

Bölgede yürütülen projelerin acilen durdurulması ve şeffaf, katılımcı bir süreçle Ulus Tarihi Kent Merkezi için Koruma Amaçlı İmar Planının hazırlanması çağrımızı yineliyoruz! Ulus`ta, bilim ve hukuka aykırı tüm işlemlere karşı mücadele ettiğimizi; tarihi, kültürel ve insani değerlerimize karşı işlenen bu suçun da takipçisi olduğumuzu, Ulus`a sahip çıkmak için sorumlu olan tüm kurumların ve tüm Ankaralıların bu çağrımızı büyütmesi gerekliliğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkını Savunuyoruz: Gölbaşı ÖÇK Planı İptal Edildi!

Sonraki Açıklama

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.