TMMOB YÜRÜTME KURULU'NU KINIYORUZ

TMMOB Yürütme Kurulu, ‘Tmmob’ye Karşı Yürütülen Karalama Kampanyası’ başlıklı açıklama ile TMMOB’un demokratik yapısını karalamıştır.

Bilindiği üzere, 14-15 Kasım tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen TMMOB 4. Kadın Kurultayı’nda, kurultaya katılan kadınların bir kısmı, açılış konuşmasının bir erkek tarafından yapılması ve protokolün TMMOB’un erkek yöneticileri tarafından doldurulması gibi konulardaki özgül, politik kararları ile kadınların sözünün, iradesinin, düşüncesinin hâkim olması gereken bu kurultayın hedefine aykırı olduğunu düşünmeleri sebebiyle protestolarını gerçekleştirmişlerdir.

Bu protesto sırasında ve sonrasında yaşananlar ise şaşırtıcı ve TMMOB adına çok üzücü bir hal almıştır. Şöyle ki, TMMOB Başkanı’nın “Benim söyleyecek sözüm var, dinlemek istemeyen çıkar gider.” ifadesiyle Kadın Kurultayı’ndan kadınları kovması; başında bulunduğu örgütün üyeleri hakkında “…Senin AKP’n…” şeklindeki sözlerini dahi kullanmaktan geri durmayarak, kadınlara dair istismar, ayrımcılık, baskı ve şiddet politikaları ile özdeşleşen siyasi iktidar AKP’ye karşı mücadele eden TMMOB üyesi kadınları AKP ile ilişkilendirerek amansız ve affedilmez bir hata yapması; kürsüden indikten sonra protestoyu gerçekleştiren kadınlara parmağını sallayarak tehditler savurması; sonrasında 17 Kasım tarihli TMMOB Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada olayın “bir protesto olarak adlandırılamayacak bir gürültü, provokasyon, karalama kampanyası” olarak lanse edilmesi; 10 Ekim Ankara katliamı acısı üzerinden yaşanan olayı ajite etme hadsizliğinin yapılması;  yitirdiğimiz yoldaşlarımızın adına gösterilen videonun sabote edilerek protesto edenlerin yoldaşlarımızın anılarına saygısızlık yapıldığının iddia edilmesi; protestonun TMMOB Yürütme Kurulu’nun erkek egemen, baskıcı tutumuna değil de TMMOB’un kendisine yapılmış gibi duyurulmaya çalışılması; protesto edenlerin isimlerinin verilerek hedef gösterilmeleri gibi konular şüphesiz ki ülkenin en ilerici yapılarından birisi olduğu iddiası taşıyan TMMOB’un Yürütme Kurulu’na yakışmamıştır.

Maalesef ki benzeri tavırların ülkemizde çeşitli mevzilerde ‘iktidarı’ elinde bulunduranlar tarafından sergilendiğini defalarca deneyimledik ve hala deneyimlemeye devam ediyoruz. Fakat bu çürümüş ‘iktidar’ ilişkilerinin ülkede demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesini en ön safta sürdürmeye gayret eden TMMOB içerisinde de görmek bizleri derinden yaralamıştır.

TMMOB Yürütme Kurulu’ndan demokratik bir olgunluk bekliyor; TMMOB Yürütme Kurulu’nun TMMOB’nin demokrasi, özgürlük, eşitlik mücadelesinin parçası olmuş üyelerine karşı bu düşmanca, provakatif, anti-demokratik, otoriter tutumunu reddediyor; ve kadınların mücadelesini selamlıyoruz.


TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Cebeci’de Spora Devam, Stad Bizim

Sonraki Açıklama

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017