brewmasters warehouse coupon code 5th birthday boy gift ecoupon tesco groceries 2014 cvs in store coupons printable hibbett coupons december new year gift 2013 laura mercier

TMMOB ANKARA İKK KEÇİÖREN HALKIYLA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Keçiören Belediyesi`nin “Kentsel Dönüşüm” adı altında sürdürdüğü rant projeleri hakkında TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından 18 Haziran 2021 tarihinde Keçiören halkıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi`nin üst ölçekli planlara ve mevzuata aykırılıkları tespit edilerek düzeltilmesi için Keçiören Belediyesi`ne iade ettiği söz konusu planlar, hiçbir düzenleme yapılmaksızın Meclisteki üye çoğunluğuna güvenilerek önerge yoluyla hukuksuz bir şekilde onaylanmıştır.

Keçiören Belediyesi`nin yaptığı açıklamalarda, hiçbir analiz ve etüde dayanmaksızın artırılan inşaat haklarıyla vatandaşların özel müteahhitlerle kat karşılığı anlaşması gerektiği söylenmektedir. Söz konusu planlar kapsamında 25 mahallede yaşayan yaklaşık 500 bin kişinin hakları ve yaşam alanları müteahhitlerin inisiyatifine terk edilmiştir. Üstelik hiçbir altyapı analizi ve iyileştirmesi olmadan, nüfus için plan kapsamında ayrılması gereken teknik ve sosyal altyapı alanları hakkında tek bir karar dahi alınmamıştır.

Keçiören halkıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, meslek örgütlerince mahkemeye taşınan söz konusu planların, bir kentsel dönüşüm çalışması olmadığı; aksine 3-4 katlı konutların bulunduğu bölgelerde, parsel bazında 16 kat imar hakkı verilmesinden ibaret bir plan değişikliği olduğu aktarıldı.

Muhtarlar ve bölgede yaşayanlardan edindiğimiz bilgilere göre belirli birkaç müteahhit firmanın planlar geçer geçmez sözleşme yapmaya başlaması ve yüzlerce insanın bir anda gelen ‘riskli yapı` tebligatları marifetiyle yıkımla tehdit edilmesi ve baskı altında bırakılmasıyla; Keçiören Belediyesi ve müteahhitlerin mahkeme sonuçlarını beklemeden yıkımlara başlamak istediği ve yaratmak istediği bu umut ve mağduriyetler silsilesinin arkasına saklanarak geri dönüşü olmayan bir rant üretimi sürecine girmek istediği anlaşılmaktadır.

Toplantıda;

  • Keçiören halkının hala birçok hakkı ve seçeneği olduğunu,
  • Söz konusu planlar ve yapılan müteahhitlik sözleşmelerinin halkın lehine olmadığını, artan imar haklarından hiçbir şekilde yararlandırılmadıklarını,
  • Bu kadar hızlı davranan müteahhitlerle sözleşme imzalamak zorunda olmadıklarını; acele etmemeleri ve dava süreci bitene kadar sözleşme imzalamamaları gerektiğini,
  • Dava süreçlerinde bilirkişi heyetlerinin belirlendiğini, Mahkeme tarafından Kavacık Subayevler ve Hasköy mahallelerini içeren planın yürütmesinin durdurulduğunu,

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu olarak süreçle ilgili merak edilen her konuda meslek örgütlerimizle iletişime geçilebileceği aktarıldı.

Önceki Haber

Kızılay Meydanı'na dokunma, parsel parsel satışı açıkla

Sonraki Haber

EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ ANIT MEYDANI VE ANMA YERİ ULUSLARARASI FİKİR VE TASARIM PROJESİ YARIŞMASI BAŞLADI

Son TMMOB Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.