RACİ BADEMLİ HOCAMIZI SAYGIYLA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

Bir yandan Ankara Garı ve TCDD arazisi, AKM Alanı, Anafartalar Çarşısı ve Ulus Merkezi İş Alanı gibi nitelikler kent belleğinden silinmeye çalışılırken, diğer yandan Opera Meydanı yok edilmekte, Gençlik Parkı mütenalaştırılmakta, Ankara’nın en önemli mimari değerleri ya yıkılmakta ya da belirli vakıf üniversitelerine tahsis edilerek var olma mücadelesi vermektedir/göstermektedir.

Bu koşullar, akıllara Raci Bademli Hocamız ve ekibinin 1986 yılında hazırladığı Ulus Tarihi Kent Merkezi Düzenleme Yarışması Projesini, kendisinin danışmanlığında hazırlanan 1989 tarihli Ulus Tarihi Kent Merkezi Koruma Islah İmar Planını ve daha sonrasında yine kendisinin danışmanlığında hazırlanan 2002 tarihli Hacı Bayram Camii ve Çevresi Kamu Proje Alanı çalışmalarını getirmektedir.

Raci Bademli ve çalışma arkadaşlarının geliştirdiği bu yaklaşımlar, koruma-kullanma dengesinin, güncel gereksinimler ve çağın getirdikleriyle nasıl ele alınabileceğini gösterirken, Ankara sevgisinin ve aklın gücüyle nasıl mekanlar üretilebileceğine örnekler sunar. Böyle bir çerçeveden bakınca da, günümüz uygulamalarının teknik, estetik ya da ahlaki düzlemlerde olumlanması olanaksız olmaktadır/kalmaktadır.

Çalışmalarını ve ilkesel duruşunu yasal süreçlerle korumaya çalıştığımız Raci Bademli Hocamızın izinden giderek, Ankara’yı ve Ulus’u savunmaya devam edeceğimizi ve bu nitelikli alanların gelecek kuşaklara aktarılması için var gücümüzle çalışacağımızı bildirir, vefatının 15. yıldönümünde kendisini saygıyla ve özlemle anarız.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Pandora’nın Kutusu Açıldı, Ulus’u Yok Etme Projesi Gün Yüzüne Çıktı

Sonraki Açıklama

Kurtuluş Savaşı’nın Simge Mekanından Özel Üniversite Yerleşkesine: Ankara Gar Sahasının Talanı

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017