PROF. DR. GÖNÜL TANKUT HOCAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

Gönül Hoca’mızın vefatının 13’üncü yılında kendisini sürekli artan bir özlemle anıyoruz. Özlemimizin artmasının nedeni bir yandan Gönül Hoca’nın vefatının üzerinden geçen yıllarsa diğer bir yandan yerini doldurmanın her geçen gün ne kadar zor olduğunu görüyor olmak olmalı.

Gönül Tankut Hoca planlama eğitiminin ve tartışmalarının giderek niteliksizleştirilmeye çalışıldığı günümüz koşullarının aksine kaliteli ve kapsamlı bir planlama eğitimi alma olanağına sahip olmuştur. Mimarlık alanındaki lisans derecesini İsviçre’nin en önemli teknik olullarından biri olan ETH Zurich’den almıştır. Sonrasında ABD’ye giden Tankut, buranın en prestijli okullarından biri olan Yale Üniversitesi’nde Şehir Planlama alanında yüksek lisansını tamamlamış, ardından Türkiye’ye dönerek Ankara Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora derecesini almıştır.

Gönül Hoca’nın ilgi duyduğu alanlara baktığımızda ise planlama alanına ne kadar geniş bir bakış açısı üzerinden hakim olduğunu görmek olanaklıdır. Tankut’un yayınları başta kent planlama ve mimarlık olmak üzere kentleşme süreçleri, gecekondu, bölgesel gelişim, doğal ve tarihi değerler, koruma, planlama hukuku, planlama eğitimi ile Selçuklu-Osmanlı ve Cumhuriyet kentleri konularını kapsamaktadır. Kitaplar, makaleler, bildirler ve konuşmalar gibi farklı olanaklar ise Tankut’un ilgilendiği alaları heyecan ve tutkuyla toplumla paylaşmasına olanak sağlayan araçlardır.

Gönül Hoca İngilizce, Fransızca ve Almanca’ya da son derece hakimdi. Yazı ve tartışmalarının bir kısmını rahatlıkla yaptığı bu yabancı diller kendisinin güncel şehircilik konularını da izlemesine olanak tanımış, gelişimini sürekli kılmasını sağlamıştı.

Bir Ankara aşığı olan Gönül Hoca kentin değerlerini en çok bilenlerin, bu değerleri en çok savunanların başında gelirdi. Başta Cumhuriyet Ankara’sı olmak üzere kentin farklı dönemlerine ilişkin mimari ve planlama değerlerinin akademik tartışmalara konu olmasında, bu konuların uluslararası tartışmalara taşınmasında ve değerlerin korunmasında öncü rol üstlenmişti.

Daha çok erkeklerin egemenliğinde olan akademi ve planlama alanlarında kadının varlığını kabul ettirdiği gibi kendisini izleyenlere de aydın bir Cumhuriyet kadını olarak yaşamının son anına kadar örnek olmayı sürdürdü.

Gönül Tankut Hoca’nın sahip olduğuna benzer nitelik ve değerlere sahip insaların sayısının giderek azaldığı bir döneme denk gelen bugün, vefatının 13’üncü yıl dönümünde, Hocamızı artan bir özlemle anıyor, anısını saygıyla yaşatmaya devam ediyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Emeğin İktidarında Yaşamı ve Kentleri Yeniden Örgütleyeceğiz!

Sonraki Açıklama

Sermaye İstiyor, Yöneticiler El Ele Teslim Ediyor!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017