ODTÜ’DE POLİS ŞİDDETİ KABUL EDİLEMEZ

ODTÜ’de yapılması planlanan KYK yurduna karşı ODTÜ öğrencilerinin 55 gündür sürdürdüğü mücadele bugün (8 Temmuz 2019) sabaha karşı polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılmıştır. ODTÜ öğrencilerine, mezunlarına, öğretim elemanlarına ve meslek odalarının görüşlerine gözünü kulağını kapatan ODTÜ yönetimi, parselasyon planı olmadan, ruhsat olmadan, hukuksuz bir biçimde KYK yurdu inşaatını başlatabilmek adına, öğrencilerini polis ile karşı karşıya getirmiştir. Alelacele yüzlerce ağaç polis ablukası altında kesilmiştir. 

İnşaat çalışmalarını kontrol etmek isteyen Çankaya Belediyesi yetkilileri kampüse ve alana sokulmamış, ancak sonrasında milletvekilleri ve öğretim elemanlarının girişimleriyle gereken kontrolleri yapmaları sağlanabilmiştir. Aynı zamanda, alanda inceleme yapmak isteyen Şubemiz temsilcilerinin, ve TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu’nun diğer  bileşenlerinin inşaat alanına girişi polis tarafından engellenmiştir. ODTÜ yönetimi suç işlemektedir ve bir an önce bu hukuksuz çalışmaya son vermelidir. 

ODTÜ Mezunları Konseyi tarafından yurdun yürütülecek  bir kampanya sonucu finanse edilmesi çağrısı yapılmıştır. Bu çağrı sonrası ODTÜ yönetiminin bu aceleci tavrının ardında yatan niyeti sorgulamaktayız. ODTÜ’ye yapılacak KYK yurdu iptal edilmeli, ODTÜ bileşenlerinin kendi çabalarıyla yurt inşaatı gerçekleştirilmelidir. Bütün bu hukuksuzluğa karşı mücadele eden ve kampüsüne sahip çıkan ODTÜ öğrencilerine uygulanan bu polis şiddetini ve üniversitede yaşanan bu sürece ön ayak olduğu için ODTÜ yönetimini kınıyoruz. 

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

ODTÜ’deki Yol Tahribatına Mahkeme Dur Dedi!

Sonraki Açıklama

ODTÜ’de Planlanan KYK Yurdu Hakkında Değerlendirme

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017