MESLEKTAŞLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ!

Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” ilan ettiği coronavirüs salgını Türkiye’de de 10 Mart itibariyle görülmeye başlandı. Geldiğimiz noktada, başta hükümete olmak üzere, tüm kamu kurumlarına halkın güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşaması adına görev ve sorumluluk düştüğü açıktır.

Temel amacı halk sağlığını korumak olması beklenen devletin, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan coronavirüs önlem paketi, ne yazık ki coronavirüs salgınına karşı halkın sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşaması için alınması gereken acil ve kapsamlı tedbirleri içermemektedir. Bu “tedbirlerin” insandan, toplumdan ve emekten uzak -salgını neredeyse bir fırsat gibi değerlendirerek- sermayenin çıkarlarını önceleyen bir amacı olduğu görülmüştür.  Gündelik hayattaki tüm kentsel ve kamusal yoksunluklara ve kamu yararını güvence altına alamayan kamu tedbirlerine rağmen kendisiyle başbaşa bırakılan toplumumuzun, birbirini gözetmeye ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemin içindeyiz.

Bir meslek odası olarak bu süreçte koşullarımız ve yetkilerimizi göz önünde bulundurarak; birden fazla çalışanı olan serbest şehircilik bürolarında, doğrudan yetkili şehir plancısı meslektaşlarımızı arayarak evden çalışabilmeleri için önerilerimizi ve bu süreçte ofislerde ortaya çıkabilecek ihtiyaçları konuştuk. Bu görüşmeler neticesinde meslektaşlarımız, genel olarak firmaların evlerde çalışmaya başladıklarını, bir kısmının ise mesai saatlerini değiştirerek ve/veya vardiyalı olarak ofislerinde son işlerini ve teslimlerini toparladıklarını, bunu yaparken toplu taşıma yerine ortak araçlarla ulaşım sağladıklarını bildirmiştir.

Genel Merkez ise kamudaki meslektaşlarımız adına da benzer çalışma koşullarının sağlanması için kurumlarla yazışmış  ve meslektaşlarımızın evden çalışma koşullarını sağlamak adına, talep eden ofislere Netcad yeni kullanıcı adı ve şifre vererek katkı sunmuştur (1).

Bu süreçte ulaşamadığımız veya bilmediğimiz sebeplerle ofise gitmek durumunda kalan ve  evden çalışmaya devam eden meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, verebileceğimiz destekler konusunda her an Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’ni arayabileceklerini; meslektaşlarımızın çalışma koşullarını iyileştirebilecek, riski en aza indirecek tüm ihtimalleri gerçekleştirmek için çabaladığımızı; hali hazırda oda ile ilgili yürütülmekte olan tüm işlemlerinin online ve telefonla gerçekleştirilebileceğini  belirtiriz.

Bu dönem hastalıklarla mücadele süreçlerinin sadece bireysel ve tıbbi yöntemlerle olamayacağını bize çok ağır bir şekilde göstermiştir. Ortak toplumsal yararı sağlayabilmek için; kamu/özel tüm kurum ve kuruluşlara halk sağlığını önceliklendirerek acil bir şekilde her türlü tedbiri almalarının ve tüm bireylerin sosyal mesafelerini korumalarının toplumsal bir sorumluluk olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.


Saygılarımızla ve Dayanışma ile,

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

(1) http://www.spo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=10089&tipi=2&sube=0

Önceki Haber

Prof. Dr. Gönül Tankut Hocamızı Anma

Sonraki Haber

Şubemiz 11. Dönem Görev Dağılımı Yapıldı

Son Şube Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017