KAMU ZARARI, HUKUKA AYKIRILIK SANDIK KURULARAK AKLANAMAZ

Ankara şehrinin yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, 23.11.2017 tarihinde basına yansıdığı üzere Keçiören ilçesinde 2003 yılından itibaren beton iskeleti ile kent içinde atıl bir şekilde varlığını sürdüren Cumhuriyet Kulesinin akıbeti ile ilgili halk oylamasına gideceğini; çıkan sonuca göre konuyla ilgili yöntemlerini belirleyeceğini kamuoyuna duyurmuştur.

Ancak bahse konu kule ilgili olarak bilinmesi gereken; bu yapıya ilişkin proje sürecinin geçmişte hukuksuz ve plansız biçimde yürütüldüğü ve bu süreç sonunda bedeli on milyonlarca lirayı bulan bir kamu zararının oluştuğudur. 2003 yılında herhangi bir plana dayanmadan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılmış olan bu yapının basına yansıyan maliyeti ise 17 milyon TL olarak açıklanmıştır.

Yeni Belediye Başkanı yerel kamu idaresinden sorumlu kişi olarak oluşmuş kamu zararının hesabını sormak yerine, konuyu alelacele sandık kurarak çözmeye ve yapılan hatayı meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Oysa oluşan kamu zararının hesabının halka verilmesi ve geçmişte bu zarara yol açmış kişiler hakkında gerekli idari işlemlerin başlatılması gerekmektedir. İşsizliğin ve yoksulluğun her geçen gün arttığı ülkemizde milyonlarca liranın sorumsuzca harcanması suçtur ve bu suçun üstünün örtülmesi için belirlenecek yöntemin karar yükünün de ayrıca halkın sırtına yüklenmesi açıkça sorumsuzluktur. Bu suç sandıkta değil, adliyede çözülür . Dolayısıyla oluşan kamu zararı konusunda sorumluların biran önce ifşa edilmesi ve bedelin yurttaşlarımızdan değil sorumlulardan alınması gerekmektedir. Bu konuda yeni Belediye Başkanını popülizmi terk edip, cesur davranmaya ve sorumluları tespit edebilmek için çalışmalar yürütmeye, oluşan kamu zararında payı olan kişiler hakkında yasal işlem başlatmaya davet ediyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Eski Başkan, Yeni Başkan Ulus'ta Yıkıma Devam

Sonraki Açıklama

Gökçek’ten Arta Kalan Enkazların, Kamu Zararının ve İsrafın Hesabı Sorulsun

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017