“DAHA FAZLA YOL, DAHA FAZLA HIZ’” YERİNE TOPLU TAŞIMA ODAKLI VE ÇEVRE DOSTU ULAŞIM

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz sene nisan ayı itibariyle başladığı yeni dönem ile Ankara’nın ulaşım problemine dair bir dizi çalışmayı öncelikli gündemine almıştır. Toplu taşımı güçlendirme hedefli yeni otobüs alımı, özel halk otobüslerinin aktarmalı ulaşım sistemi içine dahil edilmesi, öğrenci ulaşım kartının hizmete sokulması, kadın şoför istihdamı ve bisiklet yolu projeleri bu kapsamda ele alınan olumlu gelişmelerdir.

Ancak bunların yanı sıra geçtiğimiz dönemler içinde de sıkça eleştirdiğimiz; toplu taşım yerine özel araçla seyahati teşvik etmekten, kışkırtılmış bir trafik yaratmaktan ve kent imgesini olumsuz etkilemekten ve yaya ulaşımını güçleştirmekten  öte bir amaca hizmet etmeyen altgeçit, üstgeçit, katkı kavşak inşa etme ve yol genişletme tarzı uygulamaların devam ettiği görülmektedir (1).

Eski dönemlerde yapılan ve hataları tekrarlayan ‘daha fazla hız, daha fazla yol’ temalı özel araç sahipliğine dayanan ulaşım politikalarının, yeni dönem ile değişeceğini umut etmek istiyoruz. 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Ankara Ulaşım Çalıştayının somut adımlarını, çalıştay boyunca anlatılan ilkesel kararlarla tutarlı uygulamaların hayata geçirilmesini ve bu sürecin Ankara Ulaşım Ana Planına yol gösterecek şekilde – ilgili paydaşların katılımı ile – devamını beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ankara Ulaşım Çalıştayı Hakkında Bilgilendirme:

Ankara’da yıllar içerisinde uygulanan yatırımlar, özel araç kullanımını teşvik ederken toplu taşıma sistemlerini olumsuz yönde etkilemiş, motorsuz yeşil ulaşım olanaklarını ise neredeyse tümüyle yok etmiştir.  Ankara’nın ulaşım sorunlarına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 20 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen “Ankara Ulaşım Çalıştayı”na Şubemiz ve TMMOB’nin farklı bileşenleri davet edilmiş, geniş çaplı bir katılım sağlanmıştır. Toplu Taşıma sistemleri, sürdürülebilir ulaşım ve akıllı ulaşım sistemleri gibi çeşitli konu başlıkları hakkında sunumlar yapılmış, teorik ilkesel konumlanmalar, belediyenin pratikleri ve paydaşların önerileri dinlenmiştir. Bu noktada çoğunlukla sürdürülebilirlik, Avrupa Birliği ve ABD kaynaklı hibe ile ulaşım projelerinin gerçekleştirileceği tarafımıza aktarılmıştır (2).

Ankara’nın ulaşım sorunlarının çözülmesi, sağlıklı, ucuz ve konforlu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi için öncelikle üst ölçekli plan çalışmalarının yürütülmesi, bu kapsamda Ankara Ulaşım Ana Planının revize edilmesi gerekmektedir (3). Ulaşım politikaları ve projeleri parçacıl ve anlık sorunları çözmeye yönelik olarak değil, ulaşım sorunlarının ortadan kaldırılmasına, toplumun güvenli ve sağlıklı biçimde erişimini sağlamasına ve çevrenin korunmasına yönelik bütüncül bir yaklaşım sunan üst ölçekli bir ulaşım ana planı ile belirlenen kararlar doğrultusunda uygulanmalıdır.

Şehir Plancıları Ankara Şubesi olarak Ankara’nın ulaşım konularını yakından takip etmekte olduğumuzu ve kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürdüreceğimizi saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

(1) http://www.ankara.bel.tr/haberler/eskisehir-yolu-nefes-alacak/#.XhXB0kczY2w

http://www.ankara.bel.tr/haberler/eskisehir-yolundaki-calismalarda-sona-yaklasildi/#.XhXBbUczY2w

http://www.ankara.bel.tr/haberler/etimesgut-istasyon-caddesi-icin-dugmeye-basildi/#.XhXBUkczY2w

http://www.ankara.bel.tr/haberler/baskentte-bulvarlar-nefes-aliyor/#.XhXBOUczY2w

(2) https://www.ego.gov.tr/tr/haber/5390/baskentte-ulasim-calistayi-toplandi

(3) http://spoankara.org/wp-content/uploads/2019/03/2019.03.22_RAPOR.pdfÖnceki Açıklama

Saraçoğlu Mahallesine Hakettiği Kamusal Değerleri Kazandırana Kadar Mücadeleye Devam Edeceğiz

Sonraki Açıklama

Büyükesat Vadisinde Hukuka Aykırı Şekilde Devam Eden İnşaat Mühürlenmelidir

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017