eyemart express coupons 2015 world vision smiles gifts dunlop d952 discontinued pacsun 20 gift card modcloth gift card code welcome to atlanta gift basket

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ “TRAFİĞİ HAFİFLETME” GEREKÇESİYLE PARÇALANIYOR!

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin bütüncül olarak korunmasına ve alandaki parçacıl müdahalelerin durdurulmasına yönelik yıllardır Gökçek yönetimi ile sürdürülen mücadele, Gökçek`ten sonra da devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi bir taraftan kiraya verilen Atatürk Orman Çiftliği arazilerini kiralayarak, tarım yapılacağını belirten popülist hamlelerde bulunurken, diğer taraftan Atatürk Orman Çiftliğini parçalayarak yok eden kararlar üretmeyi sürdürmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği 1. Derece Doğal Sit alanıdır. Cumhuriyetin, kalkınmanın ve Başkentin hafıza mekanıdır. Atatürk Orman Çiftliği kentin uzun yıllardır düğüm haline gelmiş ulaşım sorunlarının çözülebileceği bir rezerv alanı değildir. AOÇ, “Trafiği Hafifletme, Alternatif Yol Güzergahı” gerekçeleriyle, hiçbir bilimsel analize dayanmayan kararlarla yok edilmektedir.

Ulaşım Ana Planı Olmadan, Çevre Düzeni Planı İptal Edilmişken, Günübirlik Kararlarla İnşaatına Başlanan Yeni Yollar ve Katlı Kavşaklar, Kamu Kaynaklarının İsrafıdır!

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin sık sık duyurduğu yeni yollar ve katlı kavşaklarla kamu kaynakları israf edilmekte ve kent geri dönüşü olmayan tahribatlara maruz kalmaktadır. Yeni yol açma, katlı kavşaklar ve yol genişletme gibi kararlar uzun yıllar önce terk edilmiş olması gereken, yanlış ulaşım politikalarıdır. Kentin geleceğine yönelik bir vizyon belirlenmeden, bütüncül bir planlama çalışması yapılmamışken büyük miktarlarda kamu kaynağının “trafiği hafifletmek” amacıyla, bilinçsizce kullanılması kamu yararına aykırıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`ni Çalışmalarını Durdurmaya, Ankaralıları Atatürk Orman Çiftliği`ni Savunmaya Çağırıyoruz!

  • Atatürk Orman Çiftliği ne olursa olsun hiçbir yapılaşmaya konu edilmemelidir!
  • Ankara`nın geleceğini tayin edecek olan, bilimsel araştırmalara dayanan üst ölçekli planlar üretilmeden büyük altyapı yatırım kararları alınmamalıdır.
  • “Trafiği hafifletmek” yerine güncel ve bilimsel ulaşım politikalarına dayalı uzun vadeli ulaşım ve planlama politikaları takip edilmelidir.
  • Ulaşımda toplu taşımayı öncelik haline getiren, “Herkes İçin” ulaşımı benimseyen, özel araç sahipliliğini azaltmayı teşvik eden, trafik kazalarını en aza indirebilecek kapsayıcı politikalar üretilmeli; yürünebilirliği ve erişilebilirliği gözeten kaliteli yaşam mekanlarının kurgulanması hedeflenmelidir.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Yaşasın Devrimci Mücadelemiz! Yaşasın 1 Mayıs!

Sonraki Açıklama

Karacaören: Ankara’da Plansız Kentsel Gelişimi Öngören Bir Plan Değişikliği Daha İptal Edildi!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.