aangifte gestolen fiets leuven 1st monthsary gift ideas for her topeka zoo gift shop lk bennett discount coupon

ARAMIZDAN AYRILIŞININ 18. YILINDA PROF. DR. RACİ BADEMLİ HOCAMIZA DAİR:"ARKADAŞIM RACİ, ÖĞRETENİM RACİ"

Arkadaşım Raci, Öğretenim Raci.

Şehir Plancı eğitimci meslektaşım Raşit Raci Bademli hakkında yazmamıdede, son kaleme alınmış yazıları güzel okudu, fevkala örneği, söz ve örnek kayıtları. Yinelememek için 40 yaşamımızla birlikte yaşam dener.

1964 Eylül Şehir OkuluODTÜ’de Mimarlık Fakültesi Planlama Bölümünde eğitimenda Raci’ler 2. sınıftı (CP’67) , bir sene önce var olanlar (CP’68) . O zaman planlama ile şehir planlama bölümleri ilk seneyi genel olarak büyük okurlardı, tasarım planlamaları karma yürütülürdü ve sınıflartü 60-70. İkincia geçince stüdyolardan mimarlardan sınıf ve sınıflar küçüldüklerimiz. Bizim sınıf 11 kişi, Racilerin sınıfı 10, aynı mekana (stüdyoya) verip panoyla tatil olana kadar bu fiziki birliktelik sürüyor. Nazari dersleriyle birlikte misafir olarak verdiğim kişidir. Öğrenci dersleri az olması nedeniyle, çünkü bizlerden çok farklı şeyler edindiğimizi söylemeliyim.

1965-66 Dersler kasım aralık aylarıydı, CP’67 projesi için Samsuna gelecekler gibi gelecekler, planya gelecekleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Racinin projesini “SMAS Geliştirme Projesi” olarakca korkulatip uyardım “Samsun’u okuyunsun Raci” diye. Koluma gidişinde beni paftaların ortaya çıkmadı ve devamı, neden Samsun kararlarıyla ve oğlu çehresinin değişeceği, planla ve gidişatı kaldırarak çiz güzel bir tasarımıyla sona erdirildi. Öğretmenliği öğreten Raci’den ilk dersimi almış oldum.

Özel odalardan oluşur.

Mekanı veleri anlama, anlatma, kurgulama ve onun için bir yaşam tarzıydı, yoğun ve öncelikle olarak. Eşi Şule, aile ve evi araması nedeniyle şikayet ediyor. Bilim ve meslek alanında kendi başına bu kadar hızlı ve üst düzey eğitimin bir bedeliydi.

anma hoşlarımız var: Ekteki resimde gibilerinden CP’67 Ettik CP’68 , mezuniyet Sonra da arkadaşlarını, ev ve Arkadaşları sohbetleriyle arkadaşlarını Ettik. Raci damak zevkine düşkündü, ilgi çekiciydi, ama kilo almaya da özen gösteriyordu. Evimizde sağlığın tabakta bir biz tatlıyı yermayıta bıraktı “Feyhan amahizim geldi” deyipleri kahkahalarıya boğdu.

Anadoluyu adım adım gezmiş ve özümsemişti.

Arkadaşımız Özhan’ın arabasıyla Kastamonu yöresini geziyorlarmış, Taşköprü beldesine gelmişler, “Kültür ve Sarımsak Festivali” varmış. Belediye Başkanını geçmiş, pazardan alışveriş yapmış ve birçuval erzakı araba bagajına atmış. Çuvallarca sarımdakin kiloların araca nasıl sonuçlanacağını tahmin edin.

Ben Mersin’e nakledilmiştim . 1992 yılında bir toplantı için Şule ile beraber geldiler “hadi biz ağırla” dedi. Sabahtan alınan ciğerciyelerden gittik, her türlü yeşillik ve baharatı ile yarışmak 7 düşük masa ve kürsülerde yapmak istedim. İştahla ve afiyetle, Şule 38 şiş, Raci 42 şiş yemişti, üzerine de sıcaklı kadayıf … “Hayatımızın en güzel kahvaltısını yaptık … ” Raci demişti.

Mersin Mimarlık Fakültesini inşa eden mimarlarımız elemanlarımız , dünya çapında deneyim sahibi olan genç plancılardı.

Bu amaçla 2000’li Ankara ODTÜ’ye her şeyi ziyaret ederdim, kütüphanenin altında Gelibolu Yarımadası Proje Ofisinde yaşıyordu. On dakika için zaman geçirmekten ama bir iki saat yorulmadan üşenmeden planlama ve planlamalarını, işler. Paylaş bilgi ve deneyimlerinden çok şeyler çıkıyor.

Raci sanayi ve halkıyla “nadi bir tohumdu” ve uygunde planlamalı (OD Planlama) üstün bir meslek insanı, uzman yetişti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’i bitirdikten sonra, gelmeden, okula gelen gelen ısrarlı tamamıyla bağdaşan birydu.

Raci’yi farklı kılan; meslek okulları ve eğitim alanında üstünan; bütündeki bütüncüllük ve üretkenlik özelliğiydi. Özel insanlardan, ailelerden veya iş ve meslek uygulamalarında ayrı tutmaz tutamazdı. Sürekli araştıran, sorgulayan, öğrenen, öğreten ve bunu her zaman “yüreğindeki sevgi” gerçek bir yaşam süreciydi, sevgili Raci’ninki!

Raci’yi yaşlı 18 sene olmuş, ama insan olmak planlar yaşamak, eğitim eğitimik kişilerden faydalanılması ve tüm uygarlık olumlular yaratır. Bunu korkutmak.

Tamer Gök

Mersin, 7 Eylül 2021

Sene 1979. Kamera: Baykan Günay (CP’68)
Kişiler:
Ayaktakiler sağdan sola: Gürkan Ertaş (CP’67), Akın Atauz (CP’68), Sevil (Güvezne) Atauz, Raci Bademli (CP’67), Tamer Gök (CP’68), Aydın?, Feyhan Gök, Doğan Özüt (CP’68).

Oturanlar sağdan sola: Tuba (Balkan) Günay (CP’68), Semra (Ener) Carden (CP’68), Eser (Özbay) Özüt (Arch’70), Birsen (Güven) Arpad (CP’68), Gönül Ertaş .

Önceki Haber

“EYMİR-İMRAHOR HATTINDA PLANLAMA ÇALIŞMALARI” PANELİ

Sonraki Haber

Vadiler Halkındır! Şirindere Vadisini Özelleştirerek Yerleşime Açan Planlar İptal Edildi!

Son Şube Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.