ANKARA’NIN MERKEZİNDE SALGIN KRİZİ FIRSATA ÇEVRİLMEKTEDİR

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak kent merkezinde korunması gereken özellikli alanlara yönelik sistematik saldırılara karşı yıllardır mücadele etmekteyiz. Küresel bir salgın süreci ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ise, sokaklarına çıkamadığımız kentimizin dört bir tarafında davaya konu planların inşaatlarının devam ettiğini ve kent merkezinde koruma mücadelesi yürüttüğümüz Saraçoğlu ve Güvenpark alanlarında endişe verici bir inşaat/sondaj/tahrip süreci işletildiğini görmekteyiz.

Ülke tarihinin ilk toplu konut örneği olan Saraçoğlu (Namık Kemal) Mahallesi’nin tahribatına sebep olacak planlara karşı yürütülen hukuki süreçler kazanımla sonuçlanmasına rağmen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mükerrer şekilde yeni bir plan onaması yapılmış ve alanda Emlak Konut aracılığıyla imar uygulama çalışmaları başlatılmıştır[1]. Nedense tam da küresel salgın krizi nedeniyle gönüllü “evde kal” kampanyalarının başlatıldığı bu günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkisiyle Saraçoğlu’nda sondaj çalışmalarının gerçekleştirildiği öğrenilmiştir. 14 Nisan tarihinde Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak alanda yaptığımız gözlem sonucunda alanda sondaj çalışmalarının devam ettiği ve bu çalışma sırasında  alandaki bazı ağaçların tahrip edildiği görülmüştür.

Bu inceleme sürecinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın projesi ile sürdürülen Güvenpark’ta da metro çalışmalarının hız kazandığı, Güvenpark’ın YKM ve MEB Binası yakınında büyük bir alanın kapatıldığı ve yeraltı inşaat sürecinde olduğu görülmüştür. Güvenpark’ta metro inşaatları ile ilgili çalışmaların iki haftadır devam ettiği öğrenilmiştir.

Ankara’nın kalbi olan Hükümet Kartiyesi, Saraçoğlu Mahallesi, Güvenpark ve Atatürk Bulvarı’nı etkileyebilecek kent merkezindeki tüm çalışmaların bütüncül bir planlama  yaklaşımıyla ele alınması gerekirken, iktidarın proje bazlı yöntemi ve parçacıl müdahaleler sonucunda alanın doğal ve kültürel miras değeri ve Ankara için anlamı yok edilmektedir. Üstelik salgın sürecinde çalışmak zorunda bırakılan işçilerin hayatları riske atılmaktadır.

Bugün iktidar bir yandan “Gönüllü Evde Kal” ve “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” gibi kampanyalar yürütürken, diğer yandan Merkezi Hükümet kurumları tarafından inşaat çalışmaları ve ihaleler tüm ülke genelinde hızla sürmekte, hukuki dava süreci tamamlanmamış birçok alanda uygulamaya gidilerek kente ve kentliye kalıcı zararlar vermektedir. İktidar, sağlık açısından yönetemediği bu krizi ve ortaya çıkardığı boşluğu, inşaat açısından fırsata çevirmeye çalışmaktadır. Ankara’da yaşayan yurttaşların evlerinden çıktıktan sonra büyük sorunların merkezi haline gelmiş projeler nedeniyle tahrip edilmiş mekanlarla ve tanıdık olmayan sokaklarla, meydanlarla karşılaşacaklarından endişe duymaktayız.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak Saraçoğlu Mahallesi ve Güvenpark Metro inşaatı ile ilgili gerekli işlemleri sürdürdüğümüzü ve TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu’nun ilgili bileşenleri ile birlikte detaylı incelemeler yaparak mücadelemizi güçlendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.


[1] http://www.spo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9963&tipi=3&sube=1


Önceki Açıklama

Doğal ve Kültürel Alanları Talan Etmenin Yeni Aracı “Millet Bahçeleri” Oyununun Ankara Sahnesi

Sonraki Açıklama

7 Nisan Dünya Sağlık Günü: "Herkes için Eşit ve Erişilebilir Sağlık Hizmetleri!"

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017