pasquini coupons denver gift items shops in bangalore rockridge 4wd coupon code smog check santa monica coupon vmware fusion coupon

ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 97. YILI KUTLU OLSUN!

Cumhuriyet’in ilanından kısa bir süre önce 13 Ekim 1923’te Ankara, modern Cumhuriyet’in başkenti olarak ilan edildi. Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar boyunca merkezi olan İstanbul yerine, yeni kurulan tam bağımsız ve laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin merkezi olarak seçilen Ankara’nın, Cumhuriyet’in modern anlayışı yansıtması amacıyla bir rol model işlevi üstlenmesi düşünülmüştür. Çağdaşlaşma sürecinde özellikle Ulus Tarihi Kent Merkezi ve çevresinde, ünlü şehirci ve mimarların katkılarıyla modern Cumhuriyet’in kalkınmacı etkisini diğer Anadolu kentlerinin planlama çalışmalarına da yansıtacak çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Başkent ilan edildiği dönemde ideolojik olarak modern, laik ve halkı önceleyen bir bakış açısının yansıtıldığı Ankara, günümüzde iktidarı elinde tutan gruplar tarafından çeşitli rant kavgalarının gerçekleştirildiği bir yer haline gelmiştir. Demokratik ve eşitlikçi bir yaşamı inşa etmek amacıyla kurgulanan başkentin mekansal organizasyonu, şimdi tam tersini savunan iktidar güçleri tarafından yerle bir edilmekte, bu yaşam tarzının simge mekanları olan AOÇ, Saraçoğlu Mahallesi ve Hükümet Kartiyesi, Ankara Tren Garı ve kompleksi, yeşil aks kuşağında bulunan Atatürk Kültür Merkezi’ne yönelik yıkıcı ve geri dönülmesi mümkün olmayan müdahaleler hız kesmeden sürmektedir. Kamu yararını yok sayan bu gibi uygulamalar sonucunda başkent Ankara özellikle son yıllarda Cumhuriyet’in modern yüzünü yansıtan duruşunu kaybetmeye ve yıpratılmaya devam etmektedir.

Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki misyonunu göz önüne alarak Ankara’yı ve tüm ülkemizi yeniden ileriye taşıyacak çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve Cumhuriyet’in değerlerine saldırı niteliğindeki uygulamalara karşı mücadelemizi devam ettireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. Ankara’nın başkent oluşunun 97. yılı kutlu olsun.


TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Haber

Saraçoğlu Mahallesi’nde Neler Oluyor?

Sonraki Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığını ziyaret ettik

Son Şube Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.