ANKARA’DA SU ÜCRETLERİ İNDİRİLSİN, SOYGUN DÜZENİNE SON VERİLSİN!

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak 24.08.2017 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında Ankara`daki su ücretlendirmelerinin Türkiye`de en yüksek fiyatlarla yapıldığını belirterek bu fahiş tarifelerin düzeltilmesini istemiştik. (Bkz:http://spoankara.org/haber/ankarada-buyuyen-su-sorunu-artan-su-faturalari/)

Tekrardan belirtmek istiyoruz ki;

– 4 kişilik bir aile için Ankara`da su bedeli aylık ortalama 100 TL`ye yaklaşmaktadır. Asgari ücretin 1404 TL olduğu düşünüldüğünde asgari ücretli kişi bir ay içerisinde yaklaşık 2,5 gün sadece ailesinin “musluk suyu” ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadır.

– Büyükşehir Belediyelerinin fatura belgeleri ve internet sitelerinde ilan edilen su tarife ücretleri incelendiğinde içme suyu ile ilgili olarak en pahalı hizmet sunumunun Ankara`da gerçekleştiği görülmektedir.

– Ankara`da sadece 2 m3 su kullanımı için 19,36 TL, 4m3 su için 32,91 TL, 9 m3 su kullanımı için ise 66,36 TL bedel ödenmektedir. Bu bedeller 10 m3 üzerine çıkıldığında ise katlanarak yükselmektedir. Bu koşullarda Ankara`da suyun m3 bedeli neredeyse 10 TL`ye yaklaşmaktadır. Faturalara yansıyan bu bedel Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından internet sitesinden açıklanan su fiyatlarının çok üstündedir.

Son günlerde ise bazı kentlerde su tarifelerinde indirim haberleri basına yansımıştır. Bu noktada en pahalı suyu kullanan Ankara halkının katlanmak zorunda olduğu yüksek bedellerin ciddi oranlarda düşürülmesi gerekmektedir.

Esasen temel bir hak olan temiz suya erişim hakkının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara halkının ciddi şekilde yoksullaşmasına sebep olacak biçimde fiyatlandırılması haksız ve vicdansız bir uygulamadır. Bu uygulamanın son bulması adına muhatabımız olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tespitlerimizi hatırlatarak fahiş su ücretlerinin indirilmesi talebimizi iletiyoruz. Tüm Ankara halkını yaşadıkları bu soygun düzenine son vermeleri için mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Yeni Güneypark'a İlişkin Yeni Yargı Kararları: Plan Değişiklikleri de Ruhsatlar da İptal!

Sonraki Açıklama

24 Saat Ulaşım Nasıl Olmalı?

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017