east side mario's coupon canada my points gift card store south beach swimsuits coupon ouya gift yams online coupons

ANKARA İÇİN RİSK YÖNETİMİ VE İKLİM EYLEM PLANLARI HAZIRLANMALIDIR!

Ankara, Polatlı ilçesinin yoğun olarak güney kesiminde 12 Eylül 2020 tarihinde kum fırtınası yaşanmış, yapılan resmi açıklamaya göre 6 kişi yaralanmıştır. Sağanak yağış öncesinde kuvvetli rüzgar ve kuraklık Ankara`da ilk kez böylesi ciddi bir kum fırtınasına yol açmıştır. Özellikle kırsal kesimlerde, güç koşullarda çalışan mevsimlik tarım işçileri zarar görmüştür.

İlgili merkezi ve yerel yönetim kurumlarınca durumun kontrol altına alındığı, kum fırtınası sonrasında yıldırım düşmesi sonucu oluşan yangınlara ve ağaç düşmesi olaylarına müdahale edilerek kontrol altına alındığı belirtilse de yaşanan durum, Ankara`nın bu hava olayına hazırlıksız yakalandığını ve risk yönetiminin zayıf olduğunu açığa çıkarmaktadır.

Ekolojik dengeyi bozan aşırı tüketim merkezli gelişim ve insan müdahaleleri, doğal hassasiyetlere duyarlı olmayan plansız kentleşme gibi etkenler iklim krizi ve etkilerini günden güne derinleştirmekte; kentlerin ve toplumun aşırı hava olayları ile karşılaşma sıklığını ve mağduriyetini de her geçen gün arttırmaktadır. İklim krizi, kuraklık, sağanak yağış sonrasında yaşanan taşkın olayları gibi doğal ve insan kaynaklı risklere yönelik öncelikle iklim değişikliğine uyum ve eylem planları, bunlara eş güdümlü olarak da risk yönetim planı ve acil eylem planları hazırlanmalıdır. Ankara`nın kaçınılmaz iklim krizinden nasıl etkileneceğine, ne tür doğal afet riskleri barındırdığına dair şimdiye dek yetkililerce herhangi analitik bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Ankara için afet öncesi, doğa ve insan faaliyetlerinden kaynaklı risklerin tespit edilerek önlenmesi için gerekli analizler oluşturulmalı, risk yönetiminin ilk aşaması olan planlama çalışmaları yapılmalıdır. Afet sırasında izlenecek müdahale yöntemleri ve afet sonrasında uygulanacak kurtarma ve iyileştirme adımları belirlenmelidir.

İlgili merkezi ve yerel yönetim kurumlarının Ankara için iklim değişikliği eylem planı ve risk yönetim planları çalışmalarını bilimsel, şeffaf ve katılımcı yöntemlerle ivedi olarak hazırlamak sorumluluğunu bir kez daha hatırlatırız.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Ankara’da Salgının Büyümesinde Suçlu Ankara Halkı Değil, İktidarın Yanlış Politikalarıdır!

Sonraki Açıklama

Kamu Arazilerinin Yangından Mal Kaçırırcasına Satılması Kamu Yararına Aykırıdır!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.