Warning: include_once(/home/spoankara/public_html/wp-includes/header.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/spoankara/public_html/wp-content/themes/spoankara/functions.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '/home/spoankara/public_html/wp-includes/header.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/spoankara/public_html/wp-content/themes/spoankara/functions.php on line 2

Warning: include_once(/home/spoankara/public_html/wp-includes/header.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/spoankara/public_html/wp-content/themes/spoankara/functions.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '/home/spoankara/public_html/wp-includes/header.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/spoankara/public_html/wp-content/themes/spoankara/functions.php on line 2
Şehir Plancıları Odası | Ankara Şubesi motown themed gifts gift thank you letter examples easyblog coupon pluckers coupons 2015 vika oleby discontinued

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ METROYU KULLANDIRMAMAYA YEMİN ETMİŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü 8 Mayıs 2014 tarihinde internet sitesinden yaptığı duyuruda; ‘Ankara metrosu hatlarında sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları’ yapılacağını ve sene sonuna kadar Ankara metrosunun son sefer saatlerinin aşağıdaki gibi düzenlediğini duyurmuştur.

Hat Saat
OSB/Törekent – Batıkent 22.00
Batıkent – OSB/Törekent 23.00
Batıkent – Kızılay 22.30
Kızılay – Batıkent 23.00
Koru – Kızılay 22.30
Kızılay – Koru 23.00

(Söz konusu duyuru için bkz. http://www.ego.gov.tr/inc/newsread.asp?ID=4478)

Ankaralının 1997 senesinden beri beklediği yıllarca inşaatları süren metro projelerini ancak 2014’te tamamlayan ve söz konusu metroların 11 ay erken tamamlandığını söyleyerek halkla dalga geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Metro projeleri madem tamamlanmıştı, ‘sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları’ nereden çıktı?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu çalışma odamızın Ankara metrosuyla ilgili daha önceden yaptığı açıklamayı doğrular niteliktedir. (Bkz. Batıkent–Sincan (Törekent) Metrosu Başbakan Erdoğan ve Bakan Elvan`ın Söylediği gibi Gerçekten `On Bir Ay` Erken mi Tamamlandı?http://www.spo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=5675&tipi=3&sube=1#.U2tvBZ6qlCg)

Ankaralıların 24 saat ulaşım hizmeti alma taleplerinin yoğun olduğu bu dönemde, Büyükşehir Belediyesi’nin bu talebe böyle bir karşılık vermesi Ankaralıların talepleriyle dalga geçmektir.

Yeni metro hatları açılmadan önce Kızılay-Batıkent hattı 00.20’de son seferini yaparken bu düzenlemeyle Batıkentlilerin ulaşım hakkı 1 saat 20 dakika daha gasp edilmiştir. Böylece Törekent metrosunun açılışından sonra gerekli düzenlemelerin yapılmaması sebebiyle yaşanan yoğunlukla mağdur edilen Batıkentliler bir kere daha mağdur edilmişlerdir. Programsızca açılan Törekent metro hattı, verimli bir biçimde düzgün işleyen Batıkent-Kızılay hattına zarar vermiştir. Bu gibi hatalı uygulamalar neticesinde Batıkent halkının ulaşım alışkanlıkları olumsuz etkilenecek, bu sebeple hattın kullanım oranını düşecektir.

Söz konusu duyurudaki bir başka dikkat çekici husus ise hem Kızılay-Batıkent hattının hem de Batıkent-Törekent hattının son sefer saatlerinin 23.00 olarak belirlenmesidir. Bildiğiniz üzere aslında Kızılay-Törekent hattı doğrusal tek bir hattır; fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi programsızlıktan kaynaklanan yoğunlukla mücadele edebilmek için Batıkent istasyonunu aktarma istasyonu haline getirmiştir. Sefer saatlerinde yapılan bu düzenlemeye baktığımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’dan Batıkent’e 23.00’daki son metroyu kullanmak isteyen ve Törekent metro hattı üzerindeki yerleşimlerde ikamet eden yurttaşlarımıza Batıkent’ten sonra ‘kendi başlarının çaresine baksınlar’ şeklinde bir yaklaşım sergilemektedir. Oysa ulaşım bir haktır ve engellenemez. Yerel yönetimlerin bu konuda ticari işletmeler gibi davranış sergilemesi ise yanlıştır.

Raylı sistemler günümüz çağdaş, gelişmiş kentlerinin vazgeçilmez toplu ulaşım araçlarıdır. Bu sistemler planlama, projelendirme, işletme aşamalarında yöneticilere ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun farkında olan(!) Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi de yıllardır Ankaralılara metroyu kullandırmamak için canla başla çalışmaktadır! Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin günübirlik çözümleri ve uygulamaları zaten kaos halini almış Ankara ulaşım sorununa yeni sorunlar eklemektedir. Plansız ve programsız yönetilmeye çalışılan kentte sorunların artarak devam etmesi de doğaldır.

Kentte yaşanan ulaşım sorununu parçacı, günübirlik çözümler ile ele almak hatalı bir uygulamadır. Planlama, projelendirme, işletme aşamaları bütüncül olarak ele alınarak yürütülmelidir.

TMMOB Şehir Plancıları Odası

Ankara Şube Yönetim Kurulu

Önceki Açıklama

24 Saat Ulaşım Hizmeti Nasıl Olmalı?

Sonraki Açıklama

Keçiören’de Kentsel Dönüşüm Adı Altında Yalan ve Talan! Mahkemeden Kavacık, Subayevler ve Hasköy’deki Hukuksuz Plana Yürütmeyi Durdurma Kararı!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.