vanilla bean gifts royal tank regiment gifts gifts for someone going to grad school kratom capsules coupon codes harmon discount coupon code product launch gift ideas

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

8 Mart, dünya kadınlarının taleplerini hep beraber daha yüksek sesle dile getirdiği, var oldukları erkek egemen toplumun kendinden başkasını geri planda tutmaya çalışan zihniyetine baş kaldırdığı, kadını sömüren, kullanan, fiziksel şiddete maruz bırakan, aşağılayan ve metalaştıran sisteme ve anlayışa karşı ancak birbirine kenetlenerek, mücadele verilerek aşılabileceğini haykırdığı gündür.

Kadının sürekli mücadele içinde olduğu erkek egemen sistemi; toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve insan hakları sorunlarının, toplumdaki sömürünün, fiziksel ve psikolojik şiddetin, eşitsizliğin ve yoksulluğun artmasına neden olan sistemden ayrı düşünmek  mümkün değildir. Bu sistemin değişmesi sağlanmadan kadın sorunlarına çözüm bulmak mümkün olmayacaktır. Bu çözüm sürecinde cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması; toplumsal adalet altyapısının sağlanması, eşit birey ve toplum oluşumu için kritik bir öneme sahiptir.

Kent nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan kadınlar, kentin ve toplumun biçimlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Böylesine önemli bir rolü olan kadınlar ne yazık ki yerel karar alma süreçlerine tam ve eşit şekilde katılamamaktadırlar. Oysa ki kadınlar seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerin planlama ve yönetim sürecinde danışmaları gereken doğal ortaklardır.

Yerel yönetimler tarafından uygulamaya geçirilen şehir planlamaları ne yazık ki kadınların gereksinimleri göz önünde bulundurulmadan gerçekleştirilmektedir. Halbuki konut, güvenlik, ulaşım, eğitim, sağlık ve sosyal hayat gibi yaşamın her alanında alınan kararlar kadınları direkt etkilemekte ve ortaya konan bu kararlar onların yaşamlarını kolaylaştırmakta yada zorlaştırmaktadır.

Kadın dostu kentin var olabilmesinin temel koşulu kadınların yaşamlarındaki ihtiyaçlarını doğru analiz edebilmekte yatmaktadır. Bu konuda kadınların ihtiyaç duyduğu özel hizmetlerin tasarlanması ve diğer tüm hizmetlerin toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden değerlendirilerek sunulması iki önemli husustur.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının tek başına bir birey olarak var olduğu, özgürlüğünün ve haklarının kısıtlanmadığı, şiddetin ve istismarın önlendiği, barışın sağlandığı kentler ve dünya istediğimizi, tüm bunlar için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

#SusmaBitsin
#Alışın Buradayız

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Açıklama

Ulus Tarihi Kent Merkezinde Tarihi, Kültürel ve İnsani Değerler Yok Edilmektedir!

Sonraki Açıklama

Okul Alanı Ticarete Dönüştürülemez!

Son Basın Açıklamaları

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.