1 MAYIS'TA ALANLARDAYDIK

Hukukun günbegün yıpratıldığı ve meşruiyetinin yok edilmeye çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Öyle ki egemen yapı, kanuna uymayan fiili durumlara kendi bekasına dönük yasal (!?) zemin hazırlayarak ve resmiyet(!) kazandırarak toplumun hukuka olan inancını gitgide daha da çok zedelemektedir.

Bir taraftan seri OHAL ilanları sonucunda parlamento etkisizleştirilirken, 85 Belediye kayyumların yönetimine verilerek halkın iradesi hiçe sayıldı, diğer taraftan gayri hukuki KHK’lar ile yargı süreçleri tıkandı. Türkiye’de yasama, yürütme, yargı namına tutunacak hiçbir dal bırakılmadı.

OHAL baskısı altında estirilen faşizm rüzgârı, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu 100 binden fazla insanı, hiçbir yargı süreci işletilmeksizin keyfi olarak işinden etti.

Bugün, seçime dayalı demokrasimizi işleten temel kurumlar bile açıkça kanunda belirtilenin aksi uygulamaları ortaya koymakta beis görmüyorlar.

Bu hukuksuzluk ortamı devletin en tepesinden en altına kadar her yeri sardı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şubemizin yürüttüğü yargı süreçleriyle ilgili açık bir şekilde; “Dava açıyorsunuz, kazanıyorsunuz ama ben yine de yapıyorum.” diyerek yargının itibarsızlaştırıldığını bizlere her defasında hatırlatmaktadır.

İnsanlığın, tarih boyunca verdiği mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar bir bir eritiliyor. Fakat bizler biliyoruz ki insanlık tarihi kısa dönemli kırılmalar dışında daima ileri doğru gitmiştir. AKP iktidarının ülkemizde yarattığı bu gerici kırılmaya karşı ilerici atılımın; emekçilerin, yoksulların, ezilenlerin eliyle gerçekleştirileceğinin bilinciyle; haziranda sokakta, nisanda sandıkta yan yana olmanın bulaşıcı cesaretiyle bu sene 1 Mayıs meydanlarında Şehir Plancıları Odası kortejinde omuz omuza alanlardaydık.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığını Ziyaret Ettik

Sonraki Haber

Gönül Hocamızı Saygıyla Anıyoruz

Son Şube Haberleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017