ODA SÖYLEŞİLERİ - 5: İÇ ANADOLU’NUN KALINTI ORMANLARI

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak Oda Söyleşilerinin beşincisinde Ahmet Demirtaş’ı konuk edeceğiz.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nin 2016 yılında “İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları” üzerine başlattıkları proje Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya illerini kapsamaktadır. 24 adedi Ankara sınırlarında olmak üzere toplam 44 kalıntı orman belirlenmiş olup; bunların yapısal özellikleri, ekolojik, sosyal ve ekonomik işlevleri araştırılmıştır. 34 gönüllünün katıldığı çalışmaların sonunda “İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları” kitabı yayımlanmıştır. Ayrıca, aynı adlı belgesel filmi hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında; kalıntı ormanların yapısal özellikleri, çevresinde yaşayan halkın bunlara ilişkin düşünceleri ve günümüzdeki tehditler belirlenmiştir.

Kalıntı Orman: Geçmiş dönemlerde geniş alanlar kaplayan ormanlar yakacak ve yapacak amaçlı kesimler, tarla açma, otlatma, yerleşim, yangın gibi etmenlerle küçülerek günümüzde adacıklar biçiminde varlığını sürdürebilmektedir. Yok edilen ormanları günümüzde, tarım alanı, yerleşim yeri veya bozkır (antropojen bozkır) olarak görmekteyiz.

16 Ocak 2020 Perşembe saat 18.30’da M. Kemal Sarp Salonu’nda ‘İç Anadolu’nun Kalıntı Ormanları’ başlığı ile gerçekleştireceğimiz söyleşiye üyelerimizi, öğrencilerimizi ve konuya ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Önceki Etkinlik

Şubemiz 11. Olağan Genel Kurulu

Sonraki Etkinlik

Belgesel Gösterimi + Söyleşi : Asfaltın Altında Dereler Var

Son Şube Etkinlikleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017