BİR VE ÇOK: YENİŞEHİR

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak 2020 yılının başında ‘Yarım Kalan Yenişehir’ temasıyla 12-22 Mart 2020 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirmeyi umduğumuz sergimiz Pandemi sürecinden ötürü ziyaret edilememektedir. Sergi çalışmalarından “Bir Ve Çok: Yenişehir” hikayesini sizlerle paylaşıyor ve oynamaya davet ediyoruz.

BİR VE ÇOK: YENİŞEHİR

Yenişehir, sıklıkla “gri, tekdüze, sıkıcı” olarak ifade edilen başkent bürokrasisinin ötesinde, arzuları, talepleri, ihtiyaçları farklılaşan kentlilerin renkli hikayelerinin mekansal zeminini oluşturur. Yolu bu semtten geçen çok farklı karakterler her gün burada yeni bir serüvene atılarak Yenişehir’i yeniden keşfeder.

Bu atölyede Yenişehir’in bu çok katmanlı yapısı, farklı kişisel hikayelerin bağlamını oluşturan bir oyun altığı olarak hayal edilmiştir. Yenişehir’in farklı yüzleri, dört farklı karakterin kendi zaman-mekan kesitlerinde bilinçli yapılan seçimler ve beklenmedik olaylar ekseninde deneyimledikleri bir günün hikayesi üzerinde oyunlaştırılmıştır. Bildiğimiz, gördüğümüz, önemsediğimiz, unuttuğumuz bir ve çok Yenişehir, bu oyun aracılığıyla su yüzüne çıkarılır.

KARAKTERİNİ SEÇ.

BAŞLANGIÇ NOKTASINA GİT.

HİKAYEYİ TAKİP ET.

HAFİYE

Hafiye bir sabah posta kutusunda bir not ile karşılaşır. Kendini, Yenişehir’de kaybolan bir heykelin izinde, esrarengiz bir döngünün ortasında bulur.

Başlamak için: J4

NEMİKA

Nemika 60 yaşına bastığı gün hayatı boyunca gördüğü ve bildiği Ankara bugünkünden çok farklıdır. Artık burada yaşamak için hiçbir sebebi kalmamıştır. Fakat bir anı, onu hiç beklemediği bir yolculuğa çıkarır.

Başlamak için: L’13’

KİŞOT

Kişot, Yenişehir’in çeşitli yerlerinde hayal ve gerçeklik arasında konumlandırmanın güç olduğu çeşitli objeler görmektedir. Bu durum onu, kendini ve Yenişehir’i bu tekinsiz varlıklardan kurtarma misyonu ile baş başa bırakmaktadır.

Başlamak için: D’8′

ANKA

Anka, serin bir pazar günü annesiyle birlikte Yenişehir’de girdiği bir pasajın dolambaçlı koridorlarında kaybolur. Bu onun Yenişehir’i keşfetme yolculuğu olacaktır.

Başlamak için: K12

“Bir Ve Çok: Yenişehir” hikayesini sizlerle paylaşıyor ve oynamaya davet ediyoruz. 

Oyuna link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımız Irmak Yavuz, Güneş Duyul, Melis Acar, Tuna Bozankaya, Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner’e teşekkür ederiz.

Önceki Etkinlik

Raci Bademli Anması: Şehir ve Bölge Planlama Bölümüne Hoşgeldin!

Sonraki Etkinlik

Sergi: Yarım Kalan Yenişehir

Son Şube Etkinlikleri

Öğrenci Komisyonu

Türkiye genelinde öğrenim gören Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Odamız bünyesinde faliyet göstermesi amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.
Detaylar için tıklayınız...

MİSEM

Şehir ve Bölge Planlama alanında meslek içi eğitimler ve sınavlar Odaca oluşturulacak Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) tarafından gerçekleştirilmektedir.
Detaylar için tıklayınız...

Odaya Kayıt Ol

İlgili mevzuat gereğince mesleğimizi icra etmek isteyen bütün meslektaşlarımızın Odamıza üye olmaları gerekmektedir.

KAYIT OL

Yeni Yayınlar

AOÇ Hikayeleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Koruma Sempozyumu Genişletilmiş Bildiri Özetleri

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

ANKARA - 2017

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.